18, Szlakiem Solidarności – 4 dni
CENA: od 486 zł


HARMONOGRAM PROGRAMU


1 dzień:


- Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych.

- Przyjazd do Gdyni. Spacer po porcie, zwiedzanie m.in.: Niszczyciel ORP Błyskawica (z zewnątrz) - jeden z najpiękniejszych okrętów w swojej klasie, uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym, Żaglowiec Dar Pomorza (z zewnątrz) -  jeden z najpiękniejszych zachowanych żaglowców na świecie, pomnik i symbol tradycji i dążeń morskich Polaków. Czas wolny.

- Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.


2 dzień:

- Śniadanie.

- Przejazd do Oliwy. Pobyt na koncercie muzyki organowej w Katedrze Oliwskiej. Katedra głównie słynie ze swoich wspaniałych rokokowych organów na których odbywają się koncerty organowe. Zostały one zbudowane w latach 1763-1788 przez Jana Wulfa z Ornety. Składają się z 7876 piszczałek wykonanych z drewna dębowego, jodłowego, sosnowego i z cyny. Prospekt organowy wypełnia kulisowo zachodnie przęsło nawy głównej i skomponowany jest wokół owalnego okna. Zdobi go niezwykle bogata dekoracja snycerska, z 25 figurami: muzykujących aniołów (ruchome ręce z instrumentami), Dawida, św. Cecylii, wirującym słońcem i gwiazdami.

- Spacer po Parku Oliwskim z Palmiarnią. Ostatni z licznych niegdyś ogrodów miejskich, który przetrwał do naszych czasów i służy jako oaza piękna i ciszy pośrodku miasta. Na osi północ-południe od strony południowej Pałacu Opatów rozpościera się najpiękniejsza i najbardziej reprezentacyjna część ogrodu- trawiasty dywan ze wzorami z nisko formowanego, ciętego bukszpanu, ozdobiony na narożach stożkami strzyżonych cisów. Od południa zamyka tę część staw rybny. Na osi wschód- zachód poprowadzono szpaler lipowy tworzący 112 m aleję strzyżonych lip. Stworzono tu iluzję, że morze odległe o 2 km, zaczyna się tuż za ogrodem. Z wielką aleją sąsiaduje urocza sztuczna dolinka, dawny paradyz, czyli raj. Otaczają to zagłębienie magnolie, azalie i rododendrony pięknie kwitnące w porze wiosennej. Tuż obok dolinki, w zboczach sztucznej wyniosłości terenu zachowały się XVIII w. groty szeptów, czyli ustawione idealnie naprzeciw siebie muszle akustyczne.

- Przejazd do Sopotu. W programie zwiedzania m.in.: spacer po reprezentacyjnej części miasta -  ul. Monte Cassino, Krzywy Domek - nowoczesny budynek uznany za jedną z najdziwniejszych budowli na świecie. Czas wolny na zakup pamiątek.

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.

3 dzień:


- Śniadanie. Wykwaterowanie.

- Przejazd do Gdańska. Warsztaty w Europejskim Centrum Solidarności. Tematy do wyboru z pośród aktualnie dostępnych (m.in.: „Grudzień `70”, „Narodziny Solidarności”, „Stacja gdańska stocznia”). Siedziba Centrum o powierzchni ponad 25 m2 powstała w dzielnicy Gdańska - Śródmieście, na obszarze Młodego Miasta, w pobliżu Bramy nr 2 i Pomnika Poległych Stoczniowców. Celem działalności Centrum jest upowszechnienie dziedzictwa Solidarności w Polsce i innych krajach. W trakcie warsztatów rozwiniemy kompetencje historyczne i społeczne młodzieży. Analizując krytycznie źródła, zastanawiamy się, jak przeszłość wpływa na teraźniejszość i przyszłość. Wydarzenia historyczne, takie jak wydarzenia grudniowe z 1970 roku, strajk sierpniowy ’80, stan wojenny czy pokojowe rewolucje w 1989 r. w Europie Środkowo-Wschodniej, są dla nas punktem wyjścia do dyskusji na temat mechanizmów życia społecznego, reguł i procedur demokracji. Ponadto poruszymy również zagadnienia tworzenia się stereotypów i ich wpływu na relacje międzyludzkie, granic wolności słowa i zachęcamy do osobistych przemyśleń o przeszłości i przyszłości.

- Zwiedzanie z przewodnikiem Starego Miasta. W programie m.in: Złota Brama, Długi Targ, Fontanna Neptuna, Żuraw – najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie, Dwór Artusa - miejsce spotkań kupców przybywających do Gdańska, Bazylika Mariacka - największy europejski kościół ceglany utrzymany w stylu gotyckim ze słynnym zegarem astronomicznym.

- Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
4 dzień:
 
- Śniadanie. Wykwaterowanie.

- Przejazd do Tczewa. Zwiedzanie  indywidualne Centrum Konserwacji Wraków Statków. Jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie można zapoznać się z technikami budowy dawnych łodzi oraz statków, poznać historię polskiego żeglarstwa i podejrzeć muzealnych konserwatorów przy pracy. W magazynie studyjnym prezentowane są elementy konstrukcyjne oraz zabytki wydobyte z wraków m.in. fragment burty, kotwica oraz część ładunku z XV w. wraka, zwanego „Miedziowcem”. Imponujące wrażenie robi ściana magazynu z kolekcją dłubanek, łodzi i kajaków ze zbiorów muzealnych. W magazynie eksponowane są też zabytkowe jachty: „Opty” - to jacht, na którym Leonid Teliga opłynął, jako pierwszy Polak samotnie, kulę ziemską, "Dal" - pierwszy polski jacht, którym Andrzej Bohomolec, Jerzy Świechowski i Jan Witkowski popłynęli do USA i spawana „Kumka IV” z 1937 r. - zabytek polskiej myśli technicznej. Jedna z przestrzeni Magazynu Studyjnego jest wyposażona w częściowo przeszklone, przesuwne regały, gdzie eksponowane są muzealia o mniejszych rozmiarach – fragmenty ładunku i wyposażenia statków. Poprzez aplikacje mobilne i stanowiska komputerowe można dowiedzieć się więcej o miejscu znalezienia zabytku oraz jego historii i budowie.

- Wyjazd w drogę powrotną. Po trasie czas wolny na ciepły posiłek.

- Powrót do miejsca zbiórki w godzinach wieczornych.


Cena od 486 zł zawiera:

- transport komfortowym autokarem z klimatyzacją,
- opłaty parkingowe,
- wszystkie bilety wstępu,
- 3 noclegi w pokojach z łazienkami,
- wyżywienie (3x śniadanie, 3x obiadokolacja),
- usługi przewodnika,
- opiekę pilota,
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.

+ możliwość zamówienia obiadu na trasie – 20zł


Cena obowiązuje przy grupie min. 45 osób + 4 wychowawców (gratis).
Uwaga!
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.  Pilot nie oprowadza po atrakcjach zawartych w programie.
Gwarantujemy dobry standard noclegu i wyżywienia! Nie umieszczamy grup w hostelach!



Zapisy oraz informacje:
Biuro Podróży Essentia, ul. Kilińskiego 44, Ostrołęka.
Tel. 575-509-809

 
UWAGA! Każdy program modyfikujemy według życzeń klienta.

 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji