3, Sandomierski szlak filmowy – 2 dni
CENA: od 295 zł


HARMONOGRAM PROGRAMU


1 dzień

- Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych.

- Przyjazd do Sandomierza. Zwiedzanie z przewodnikiem Starówki z Bramą Opatowską. Sandomierz, czyli miasto filmowego „Ojca Mateusza” jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Malowniczo położony na nadwiślańskiej skarpie będącej stromym zakończeniem Gór Świętokrzyskich. Rynek miejski o całkiem sporych wymiarach wita turystów pięknymi kamieniczkami, przyjazną atmosferą oraz wspaniałym renesansowym ratuszem o gotyckim  rodowodzie. Brama Opatowska - prawdziwy symbol miasta, jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Stamtąd widać piękną panoramę Sandomierza...

- Przejście Podziemna Trasą Turystyczną. System dawnych czternasto- i piętnastowiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe. Trasa prowadzi pod ośmioma kamienicami. Najgłębsze wyrobiska sięgają 12 m pod płytę Rynku, a długość chodników wynosi 470 m. Sandomierskie lochy owiane są legendami. Najsłynniejsza legenda mówi o Halinie Krępiance, która została zasypana wraz z Tatarami w tajemnych korytarzach…

- Spacer po dziedzińcu zamkowym wraz z przejściem przez słynne Ucho Igielne. Sandomierski zamek został zbudowany w XIV w. z fundacji Kazimierza Wielkiego na miejscu wcześniejszego grodu, przebudowywany II wieki później  na rezydencję renesansową. Obecnie mieści się w nim Muzeum Okręgowe, a z  dziedzińca zamkowego rozciąga się wspaniały widok na katedrę i Wisłę. Furta Dominikańska zwana również Uchem Igielnym jest ostatnią istniejącą furtą w muchach obronnych miasta. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Sandomierza. Pamiątkowe zdjęcia robią tu zakochani. Jest opowieść, mówiąca o tym, że czasami Ucho Igielne lubi zamknąć się, szczególnie wtedy, gdy przechodzi przez nie osoba mająca wiele na sumieniu. Ucho Igielne – ze względu na kształt furty przypominające ucho igły – zwężone na dole i rozszerzające się ku górze, natomiast nazwa z członem „dominikańska” odnosi się do faktu, iż dawniej było to miejsce ułatwiające komunikację pomiędzy braćmi z dwóch klasztorów dominikańskich – tego wewnątrz murów obronnych i tego poza nimi.

- Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.



2 dzień

- Śniadanie, wykwaterowanie.

- Przejazd w okolice Sandomierza. Zwiedzanie z przewodnikiem winnicy. Choć region sandomierski trudno nazwać polską Toskanią, to tradycje winiarskie sięgają na tym terenie XIII w., kiedy to dominikanie zaczęli uprawiać winorośl. Okolice Sandomierza już w średniowieczu były znane z rozległych sadów i winnic. Chętnie jeździli tu nasi monarchowie i pomieszkiwali na sandomierskim zamku „dla zdrowego powietrza a obfitości fruktów i wina”. Bardzo długo sandomierskie winnice uchodziły za najlepsze w kraju. Wielu autorów podkreślało wysoką jakość tutejszych win np. Marcin z Urzędowa stawiał je na równi z trunkami morawskimi, a Jakub Haur porównywał je do win węgierskich... Podczas pobytu w winnicy zapoznamy się z dziejami winiarstwa na sandomierszczyźnie, jak funkcjonuje winnica, z jakich odmian produkowane jest wino. Istnieje również możliwość szkolenia z  pielęgnacji winnych krzewów. Zwiedzanie połączone z degustacją 4 rodzajów wina.

- Przejazd do Kazimierza Dolnego. Zwiedzanie z przewodnikiem Starówki oraz Zamku. Kazimierz Dolny przez wielu uznawany jest za najpiękniejsze miasto w Polsce. Czerwone dachówki, białe kamieniczki, mnóstwo przepięknych zabytków. Miasto urzeka nie tylko wspaniałą architekturą, ale także krążącymi po tutejszych brukowanych uliczkach historiami. Starówka w Kazimierzu Dolnym jest bardzo malownicza i słynie ze swojego uroku. Rynek jest otwarty, stąd też roztacza się widok na zamek. Został on zbudowany w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Powyżej góruje wieża strażnicza, nazywana popularnie „basztą”, która sytuowana jest w jednym z najlepszych punktów widokowych miasteczka. Mury zamku, sięgające wysokości 7 metrów otaczają obszerny - nieregularny, dostosowany do konfiguracji wzgórza - dziedziniec o wymiarach 56x22 m, od południa zamknięty parterowym budynkiem mieszkalnym tzw. Domem Wielkim. Zamek został zniszczony w okresie najazdu szwedzkiego w XVII wieku i w następnych stuleciach. Dziś stanowi trwałą ruinę, częściowo zaadaptowaną, udostępnianą turystom i miłośnikom sztuki. Zwiedzanie połączone z czasem wolnym na Rynku – możliwość zakupu pamiątek czy też przejazdu bryczką.

- Wyjazd w drogę powrotną.

- Obiad.

- Powrót do miejsca zbiórki.




Cena od 295 zł  zawiera:   

- transport komfortowym autokarem wyposażonym  DVD, klimatyzację,
- opłaty parkingowe,
- bilety wstępu na wszystkie atrakcje,
- usługi przewodnika,
- usługi pilota,
- 1 nocleg w pokojach z łazienkami,
- wyżywienie (1x obiadokolacja, 1x śniadanie, 1x obiad),
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.





Uwaga! Kolejność zwiedzania może ulec zmianie

Minimalna liczba uczestników 45 osób pełnopłatnych


UWAGA! Każdy program modyfikujemy według życzeń klienta.

 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji