26, Śladami Kurpi Białych – 1 dzień
CENA: od 79 zł



- Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych.

- Przyjazd do Pniewa. Zwiedzanie z przewodnikiem Kuźni Kurpiowskiej. W XVIII w. na wyludnione tereny Puszczy Białej biskupi płoccy sprowadzili kilkaset rodzin Kurpiów z Puszczy Zielonej. Otrzymały one te same prawa, jako wolni ludzie byli zobowiązani jedynie do płacenia właścicielom puszczy - biskupom płockim - czynszu. Z czasem osiedleni w Puszczy Białej Kurpie wytworzyli własną kulturę, mającą wprawdzie korzenie w kulturze Kurpiów Zielonych, jednak w wielu aspektach odmienną. Dzisiejsi mieszkańcy Puszczy Białej tylko z rzadka kultywują tradycje swych przodków. Dlatego warto odwiedzić powstałą kilka lat temu Kuźnię Kurpiowską. Znajduje się w ponad 100-letnim budynku dawnej szkoły. Zebrane tu przedmioty pozwalają zobaczyć jak wyglądało niegdyś wnętrze kurpiowskiej chaty. Pomieszczenia dekorowane są rękodziełami: chodnikami tkanymi na krosnach, dekoracyjnymi pająkami czy wycinanymi firankami. Wystawę uzupełniają dawne sprzęty, takie jak kołowrotek czy krosna. Prócz zwykłego zwiedzania Kuźnia Kurpiowska oferuje warsztaty i lekcje muzealne związane z rękodziełem ludowym i tradycyjną kuchnią regionu. Niedawno do Kuźni zawitało też z kamerą „Dzień Dobry TVN”... Pobyt w obiekcie połączony ze zwiedzaniem, warsztatami oraz degustacją potraw regionalnych.

- Przejazd do Pułtuska. Zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Biskupów Płockich. Obiekt w stylu renesansowym, usytuowany na niewielkim wzgórzu nad Narwią, na skraju Puszczy Białej. Historia zamku sięga XV w., kiedy to biskup płocki Florian Laskary wzniósł pierwsze murowane elementy zamku na miejscu drewnianego grodu z początku XIII w. Zamek przez lata wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Następnie przestał być siedzibą biskupów, wielokrotnie zmieniając swoje przeznaczenie. Dziś odnowiony budynek prezentuje się znakomicie, a w jego wnętrzu mieści się hotel „Dom Polonii” do, którego wiedzie przepiękny most arkadowy. Jedna z  najważniejszych średniowiecznych warowni północnego Mazowsza dziś jest najchętniej odwiedzaną atrakcją turystyczną Pułtuska. Zwiedzanie zamku z zewnątrz wraz z dziedzińcem oraz okolicą.

- Spacer z przewodnikiem po Starówce. Ulokowana na wyspie. Jej brzegi okalają odnogi Narwi. Stąd Pułtusk określany jest jako „Wenecja Mazowsza”. Rynek w Pułtusku mierzy prawie 400 m długości i jest najdłuższym w Europie. Wokół niego przycupnęły zabytkowe kamieniczki z XVIII i XIX w., nadające niepowtarzalny urok temu miejscu. Wieść niesie, że pod nr 29 kwaterował sam Napoleon. Wypoczywał tutaj po zwycięskiej bitwie z Rosjanami. Ponadto na rynku mieści się gotycki Ratusz, Bazylika Zwiastowania NMP i św. Mateusza oraz renesansowa kaplica św. Marii Magdaleny. Mieszkańcy Pułtuska lubią się bawić, a świętują zazwyczaj na rynku.
W pierwszą sobotę po Bożym Ciele w mieście odbywa się Wielki Jarmark Średniowieczny. Nie  brakuje wówczas  rozmaitych atrakcji. Można np. samemu wybić monetę lub przebrać się w stroje z minionych epok.

- Powrót do miejsca zbiórki.




Cena od 79 zł zawiera: 
 
- transport komfortowym autokarem wyposażonym w klimatyzację, DVD, barek,
- opłaty parkingowe,
- bilety wstępu do wszystkich obiektów,
- opiekę pilota,
- usługi przewodnika,
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.

 


Cena obowiązuje przy grupie min. 45 osób + 4 wychowawców/opiekunów (gratis)
Uwaga! Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.   Pilot nie oprowadza po atrakcjach zawartych w programie.

 

Każdy program modyfikujemy według życzenia klienta!


 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji