15, Magiczne Podlasie – 3 dni
CENA: od 710 zł


HARMONOGRAM PROGRAMU



1 dzień

- Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych.

- Przejazd do Białowieży. Na początkową stację Białowieskich Drezyn Ręcznych. 30 min. trasa przebiega przez Białowieżę oraz malownicze tereny Puszczy Białowieskiej. W trakcie przejażdżki można pooddychać świeżym powietrzem puszczy, spalić kalorie, a jednocześnie podziwiać piękno prastarego lasu. To swoista siłownia na świeżym powietrzu i połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jeśli szczęście dopisze, na trasie można zobaczyć jelenie, sarny, dziki, a nawet króla puszczy – żubra. (Podział na dwie grupy. Drezyny 12 i 5 os.).

- Zwiedzanie z przewodnikiem Białowieskiego Parku Narodowego. Jedyny polski obiekt przyrodniczy znajdującego się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Unikalność walorów Białowieskiego Parku Narodowego to bogactwo na skalę światową. Możliwość obserwacji naturalnych procesów przyrodniczych, niespotykana już nigdzie indziej bioróżnorodność, rzadkie gatunki fauny i flory, największe stado wolnościowe żubrów na świecie – stanowią atrakcję zarówno amatorów, jak i dla zaawansowanych przyrodników. W programie: rezerwat pokazowy żubrów - na powierzchni ok. 27 ha, w warunkach zbliżonych do naturalnych, prezentowane są wszystkie gatunki ssaków kopytnych żyjących w Puszczy Białowieskiej oraz duże drapieżniki. Prezentowana jest w nim grupa żubrów, złożona z dorosłego samca, kilku żubrzyc oraz ich potomstwa. W zagrodach żyją również łosie, jelenie, sarny i dziki. Atrakcję stanowi także możliwość zobaczenia watahy wilków i rysia. W Rezerwacie prezentowana jest także grupa koników typu tarpana, złożona z ogiera, kilku klaczy i młodych. Eksponowane są tu także żubronie – krzyżówki (hybrydy) żubra z bydłem domowym.

- Spacer z przewodnikiem Aleją Dębów Królewskich. To ścieżka edukacyjna o długości około 500 m. Szlak wiedzie wśród kilkudziesięciu pięknych, wiekowych dębów. Każdy dąb został nazwany imieniem królów polskich i książąt litewskich. Wszystkie dęby mają wiek od 150 do 500 lat. O wartości tych drzew świadczą nadane im imiona polskich królów. Przy każdym dębie ustawiona jest tabliczka z informacjami dotyczącymi wieku i wymiarów pomnika przyrody oraz dotyczącymi danego króla.

- Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.



2 dzień

- Śniadanie. Wykwaterowanie

- Przejazd do Kruszynian. Zwiedzanie z przewodnikiem meczetu. Najstarszy w Polsce muzułmański drewniany meczet z XVIII w. Unikalny zabytek, gdyż w granicach Rzeczpospolitej znajdują się tylko dwa tego typu obiekty (drugi znajduje się w Bohonikach). Tatarzy, którzy wybudowali meczet pochodzą od sławnej Złotej Ordy), która wsławiła się licznymi podbojami  na terenach od Irtyszu do gór Kaukazu, Morza Czarnego i dorzecza Wołgi i Kamy. Architekturą meczet nawiązuje do katolickiego kościoła: zbudowany na planie prostokąta, przykryty dwuspadowym dachem, od frontu zwieńczony dwiema wieżyczkami i jedną w centralnej części budowli. Z zewnątrz i wewnątrz pokryty jest drewnianą ciemnozieloną boazerią (zieleń kolor islamu). Wnętrze zgodnie z muzułmańskim układem podzielona jest na część męską, gdzie znajduje się mihrab (wnęka wskazująca kierunek Mekki), minbar (stąd imam głosi kazania) oraz przestronny balkon na którym przebywa młodzież. W drugiej wydzielonej części przebywają kobiety i jedynie przez niewielkie okna zasłonięte firanką mogą spoglądać na część męską. Całość ozdobiona jest napisami koranicznymi i zdjęciami lub obrazami meczetów. Uwaga! Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie - nakaz religijny. Osobom pod wpływem alkoholu wstęp do meczetu jest zabroniony - nakaz religijny. Wewnątrz meczetu zabrania się robienia zdjęć.

- Spacer po mizarze. Cmentarz muzułmański ma ok. 300 lat, znajdują się na nim groby tak stare, tradycyjne, jak i nowe, przypominające te chrześcijańskie. Różnią się od tych, które znamy inskrypcjami i symbolami. Nie zobaczymy tutaj krzyża czy słów katolickich modlitw. Zamiast tego znajdziemy islamski półksiężyc z gwiazdą, oraz wersety Koranu. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1704r. Odczytywane z nagrobnych kamieni egzotyczne imiona: Fatima, Dżemila, Aladyn, Selim, Ali, Mustafa przywodzą na myśl „Baśnie z tysiąca i jednej nocy”...

- Przejazd do Tatarskiej Jurty. Udział w warsztatach tradycyjnej kuchni tatarskiej. Pierekaczewnik, kołduny tatarskie, pieremiacz, cebulniki, kibin, czebureki - te nazwy brzmią tajemniczo i nie wiadomo czego można się po nich spodziewać. Jaka jest tatarska kuchnia? Mięsna, kaloryczna, ale także bardzo zróżnicowana, jak sami Tatarzy. Przecież jest to naród koczowniczy, który nie ma własnej ziemi, własnej państwowości, jako naród nigdzie nie zagrzał dłużej miejsca. Jego historia to wielka wędrówka, podczas której poznawali nowe smaki i adaptowali je do własnej kuchni. Dlatego w ich kuchni widoczne są wpływy tureckie, ukraińskie, rosyjskie czy kaukaskie, bo właśnie przez te ziemie wędrowali Tatarzy. Podczas wędrówki większość potraw przyrządzało się na palenisku w środku jurty. W takich warunkach najłatwiej przyrządzić jest potrawę jednogarnkową. W kuchni tatarskiej nie ma podwójnej obróbki, wcześniejszego duszenia czy też obsmażania mięsa, ani miejsca na wyrafinowane i skomplikowane dania, tutaj króluje prostota!

- Przejazd do miejsca zakwaterowania. Uroczysta kolacja biesiadna . Nocleg.



3 dzień

- Śniadanie. Wykwaterowanie.

- Przejazd do Białegostoku. Zwiedzanie z przewodnikiem Pałacu Branickich. Pałac Branickich to jeden z najciekawszych zabytków Białegostoku i jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Ze względu na bogaty wystrój nawiązujący do francuskich wzorów i otaczający go ogród określany bywa mianem polskiego Wersalu. XVII w. rezydencja składała się z pałacu wraz z przyległymi do niego ogrodami, zwierzyńcami oraz zespołem zabudowań: pomarańczarnią, arsenałem, stajnią, wozownią, pawilonami ogrodowymi, studniami i domem ogrodnika. Jan Klemens Branicki rozbudowywał i modernizował posiadłość od lat 20. XVIII w. Zespół wzorowano na francuskich rozwiązaniach przestrzennych i dekoracyjnych.

- Obiad.

- Przejazd na Stare Miasto. Czas wolny. Możliwość degustacji płynnej czekolady w słynnej Pijalni Czekolady E.Wedla (płatne dodatkowo we własnym zakresie). W ostatnich latach Rynek przeszedł transformację i jest dziś jedną z wizytówek miasta. Wczesnym przedpołudniem spotkać tu można dzieci, które wyszły na spacer z babciami, wspinające się na kamienne kręgi, pokazujące pod szkłem historię miasta. Starsi panowie gawędzą na ławkach lub czytają gazety. Przed południem, gdy otwierają się drzwi okolicznych kawiarni, pojawiają się pierwsi amatorzy małej czarnej, lodów i plotek ze znajomymi. To także pora, gdy pokazują się pierwsi umówieni obok charakterystycznego punktu jakim jest owalna fontanna. Popołudniami, czyli po szkole i po pracy, rynek tętni już życiem i tak jest do wieczora.

 - Wyjazd w drogę powrotną.

- Przyjazd do miejsca zbiórki w godzinach wieczornych.



Cena od 710 zł  zawiera:   

- transport komfortowym autokarem z klimatyzacją,
- opłaty parkingowe,
- 2x nocleg w pokojach z łazienkami hotelu 3* lub 4* ,
- wyżywienie (2x śniadanie, 1x obiadokolacja, 1x kolacja biesiadna, 1x obiad),
- bilety wstępu do wszystkich obiektów,
- opiekę pilota,
- usługi przewodników,
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.

Uwaga! Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.   

Cena obowiązuje przy grupie min. 40 osób.

Gwarantujemy dobry standard noclegu i wyżywienia! Nie umieszczamy grup w hostelach!



UWAGA! Każdy program modyfikujemy według życzeń klienta.

 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji