03, Góry Sowie – 3 dni
CENA: 390 zł

HARMONOGRAM PROGRAMU


1 dzień:

 
- Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych.

- Przejazd nad Walimia. Zwiedzanie z przewodnikiem Sztolni Walimskiej. Jedno z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich. Kompleks ten położony jest na wschodnim zboczu góry Ostrej (653,3 m).  Niemcy przeniosły dużą część swej strategicznej produkcji zbrojeniowej dlatego też zdecydowano się tutaj utworzyć nową kwaterę główną Hitlera. Ogromny kompleks w tym sztolnie, podziemia, bunkry i wiele innych konstrukcji o do dziś nie poznanym przeznaczeniu powstawał w promieniu 5km na zboczach Gór Sowich. W kompleksie Sztolni Walimskich zobaczymy wartownię z ekspozycją eksponatów i nielicznych dokumentów dotyczących projektu „Riese” oraz zabezpieczone korytarze i hale podziemi. Imponujące są rozmiary hal. Dla przykładu, tzw. „komora techniczna”, łącząca sztolnie I i II, ma 32 m długości i 6 m wysokości. Udostępnione ciągi podziemne mają 500 m długości. Surowość wydrążonych skał i betonowych zabezpieczeń, duża wilgotność powietrza i typowy dla sztolni chłód wywołują u zwiedzającego przedziwne uczucie niezrozumienia wobec przeznaczenia budowli umieszczonej w głębi gór. Uczucie to potęguje świadomość, że w tym wielkim przedsięwzięciu budowlanym olbrzymi udział mieli więźniowie obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Dodatkowo wewnątrz zainstalowano efekty multimedialne imitujące nalot bombowy oraz pokazujące nieludzkie warunki pracy, w których zamęczono pracujących tam więźniów.

- Przyjazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.


2 dzień:
 
- Śniadanie.

- Przejazd w Góry Sowie. Wędrówka z przewodnikiem na szczyt Wielkiej Sowy. Najwyższy szczyt Gór Sowich (1015 m.n.p.m.) w Sudetach Środkowych. Trzon Wielkiej Sowy jak i całych Gór Sowich budują przeobrażone gnejsy (formacja gnejsów sowiogórskich – najstarszych w Sudetach) oraz migmatywy  o wieku ponad 600 mln lat. W tym paśmie odnajdziemy również żyły pegmatytowe z licznymi minerałami, a także złoża rud srebra, złota, ołowiu i miedzi. Okolice masywu Wielkiej Sowy są również atrakcyjnym miejscem dla kolekcjonerów minerałów, którzy przy odrobinie szczęścia znajdą tam kryształy berylu, kwarcu, a także ametysty. W masywie sowiogórskim można również odnaleźć sztolnie - pozostałości po dawnych kopalniach srebra. Wielka Sowa jest popularnym celem wycieczek i spacerów ze względu na stosunkowo łatwe podejście. Równocześnie rozciąga się z niej wspaniała panorama na Sudety, sięgająca Karkonoszy  wraz ze Śnieżką, a także widoczny jest Masyw Śnieżnika. Na wierzchołku  znajdują się miejsca piknikowe i wieża widokowa.

- Przejazd do Kłodzka. Zwiedzanie z przewodnikiem Starego Miasta z mostem gotyckim św. Jana. Atrakcje Kłodzka i okolic znane są powszechnie. Położenie miasta jego bogactwo historyczne i kulturowe, wyjątkowe piękno zabytkowych kamienic sprawiają, że Kłodzko należy do jednych z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska. Znajduje się tutaj średniowieczny most gotycki Świętego Jana. Dzięki swojej formie porównywany jest często do słynnego Mostu Karola w Pradze. Charakterystyczne rzeźby z figurami świętych, umieszczone na kamiennej balustradzie mostu, są często fotografowane przez turystów. Co ciekawe, most przetrwał nienaruszony liczne powodzie tak często dotykające te okolice. Legenda głosi, że to dzięki zaprawie z dodatkiem jajek.

- Przejście z przewodnikiem Podziemną Trasą Turystyczną. Powstanie podziemnych korytarzy i tuneli pod ulicami Kłodzka zawdzięczamy działalności mieszkańców, którzy od XIII do XVII w. drążyli swoje piwnice pod budynkami Starego Miasta przede wszystkim w celach gospodarczych. Podziemne komory miały głębokość nawet 30 m, a niska temperatura pozwalała na długo zachować świeżość przechowywanych w nich produktów spożywczych. Dzięki specjalistów z krakowskiej AGH wiDół formularzaeloletnie prace zabezpieczające pozwoliły ocalić najstarszą część Kłodzka. Obecnie Podziemna Trasa Turystyczna liczy ok. 600 m i przebiega od ulicy Zawiszy Czarnego ku wyjściu przy Twierdzy w obrębie ulicy Grodzisko. Wzdłuż trasy, w odbudowanych salach piwnicznych urządzone są ekspozycje z eksponatami dotyczącymi historii miasta i pokazujące życie codzienne jego mieszkańców. Na trasie jest zainstalowany interaktywny system nagłośnienia. Z głośników płyną dźwięki dawnego miasta (odgłosy jarmarku, muzyka mieszczańska, odgłosy biesiadników w dawnej karczmie), a także odgłosy bitwy. Poza tym z projektorów wyświetlane są animacje, np. szczury, które reagują na ruchy przechodniów

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.

3 dzień:
 
- Śniadanie. Wykwaterowanie. Wyjazd w drogę powrotną.

- Po trasie czas wolny na ciepły posiłek.

- Powrót do miejsca zbiórki w godzinach wieczornych.


Cena 390 zł zawiera:    
  
   

- transport komfortowym autokarem z klimatyzacją,
- opłaty parkingowe,
- bilety wstępu na wszystkie atrakcje,
- usługi przewodników,
- opiekę pilota,
- 2 noclegi w pokojach z łazienkami,
- wyżywienie (2 x śniadania, 2 x obiadokolacje),
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.

+ możliwość zamówienia obiadu na trasie - 20 zł

Uwaga! Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.  Pilot nie oprowadza po atrakcjach zawartych w programie.
Gwarantujemy dobry standard noclegu i wyżywienia! Nie umieszczamy grup w hostelach!


Minimalna liczba uczestników 45 osób pełnopłatnych + 4 wychowawców (gratis). 


Zapisy oraz informacje:
Biuro Podróży Essentia, ul. Kilińskiego 44, Ostrołęka.
Tel. 575-509-809


UWAGA! Każdy program modyfikujemy według życzeń klienta.

 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji