09, Kraków przyrodniczo - 3 dni
CENA: 430 zł

HARMONOGRAM PROGRAMU


1 dzień:

 
- Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych.

- Przejazd w okolice Olkusza. Zwiedzanie z przewodnikiem Pustyni Błędowskiej. Największa pustynia z Europie, często nazywana „Polską Saharą". Stanowi unikat przyrodniczy i geograficzny, powstała bowiem w umiarkowanym i wilgotnym klimacie. Powierzchnia piasków wynosi 32 km2 (długość 8-9 km, szerokość 3-4 km) i podzielona jest doliną rzeki Biała Przemsza. Odsłonięcie piasków na tym obszarze nastąpiło w XIII w., kiedy rozwój górnictwa przyczynił się do wycinki lasów i odsłonięcia luźnych piasków podlodowcowych nawianych tu z nad Bałtyku. Kiedyś można tu było obserwować niezwykłe miraże, zjawiska fatamorgany. Dzisiaj, choć częściowo porośnięta wierzbą kaspijską, nada przyciąga licznych turystów. Obszar ten odznacza się specyficznym krajobrazem. Obecnie na części północnej pustyni gospodaruje wojsko, wykorzystując ten teren do ćwiczeń spadochronowych. Znajdują się tu również pozostałości bunkra z II wojny światowej. Celem ochrony jest zachowanie pozostałości po największym w Polsce obszarze śródlądowych piasków wydmowych z interesującymi formami morfologicznymi, licznymi rzadkimi i chronionymi gatunkami fauny i flory oraz zbiorowiskami muraw piaskowych.

- Przyjazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.


2 dzień:
 
- Śniadanie.

- Przejazd do Ojcowskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie z przewodnikiem Doliny Prądnika. Na trasie m.in.: Maczuga Herkulesa, Jaskinia Łokietka, Zamek na Pieskowej Skale, Kaplica na Wodzie. Dolina Prądnika nazywana często „polską Szwajcarią” zbudowana jest głównie z wapieni z okresu górnej jury i kredy. Powstały one 150 mln lat temu, a ich grubość dochodzi do 200 m. W niektórych miejscach pokryte są warstwą lessu. W wapieniach tych bardzo dobrze rozwinęły się zjawiska krasowe, efektem czego jest powstanie licznych jaskiń (ok. 300), wąwozów i jarów z wywierzyskami, bram skalnych, iglic i ostańców o fantastycznych kształtach. Do największych atrakcji doliny należą Zamek w Pieskowej Skale, Zamek w Ojcowie, Jaskinia Ciemna z obozowiskiem neandertalczyków, skały (Brama Krakowska, Igła Deotymy, Maczuga Herkulesa), Muzeum, Kaplica „na Wodzie”(zabytkowy drewniany obiekt sakralny z 1901 r.). Z upływem wieków w dolinie utworzył się specyficzny mikroklimat, dzięki któremu można obejrzeć wspaniały ogród botaniczny.

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Ognisko z pieczeniem kiełbasek i dyskoteką.

- Nocleg.

3 dzień:
 
- Śniadanie. Wykwaterowanie.

- Przejazd do Krakowa. Zwiedzanie z przewodnikiem Ogrodu Doświadczeń połączone z warsztatami. Ogród na powierzchni ponad 6 ha parku oferuje: urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycje geologiczną „Geo-gródek”, ekspozycję sensoryczną „Zapachowo”, zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”. Po przekroczeniu bramy kierujemy się do pierwszego stanowiska. Oto pryzmat, który tworzy ze światła słonecznego piękną tęczę. Jest kilkadziesiąt razy większy od pryzmatów szkolnych, zbudowany z pleksi, w środku którego znajduje się gliceryna. Po rozszczepieniu światła białego polecamy skierować kroki do tarczy Newtona, gdzie możemy uzyskać odwrotny efekt. Kolorowa, nieruchoma tarcza staje się biała przy prędkości 1800 obrotów/min. Kilka kroków dalej i jesteśmy w ogromnym kalejdoskopie… Układ luster, jak w popularnej zabawce – pod kątem 60 stopni, ale kolorowych szkiełek brak. Jesteśmy za to my. Sami tworzymy obiekt, który podlega wielokrotnym odbiciom. I idziemy dalej bo przecież nie można długo wytrzymać w tłumie sobowtórów. Każde z urządzeń prezentuje jedno lub kilka zjawisk fizycznych, a osiągnięcie celu nigdy nie polega na zasadzie „wciśnij guzik i obserwuj”. Gong uderzony silnie nie wyda ciekawego dźwięku, ale wielokrotne, subtelne uderzenia prowadzą do sumowania fal akustycznych dając niesamowity, nastrojowy efekt. Przy innym stanowisku możemy sprawić, że powstanie wir wodny i obserwować jego niepowtarzalne zachowanie, które wynika z prędkości kręcenia korbą. Bezcenną może się okazać refleksja nad sposobem wydostania się z takiego wiru.

- Wyjazd w drogę powrotną.

- Przyjazd do miejsca zbiórki w godzinach wieczornych.


Cena 430 zł zawiera:

- transport komfortowym autokarem z klimatyzacją,
- opłaty parkingowe,
- bilety wstępu na wszystkie atrakcje,
- usługi przewodników,
- usługi pilota,
- 2 nocleg w pokojach z łazienkami,
- wyżywienie (2x śniadanie, 1x obiadokolacja, 1x ognisko z pieczeniem kiełbasek),
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.

+ możliwość zamówienia obiadu na trasie - 20 zł


Minimalna liczba uczestników 45 osób pełnopłatnych + 4 wychowawców (gratis). 

Uwaga! Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.  Pilot nie oprowadza po atrakcjach zawartych w programie.
Gwarantujemy dobry standard noclegu i wyżywienia! Nie umieszczamy grup w hostelach!


Zapisy oraz informacje:
Biuro Podróży Essentia, ul. Kilińskiego 44, Ostrołęka.
Tel. 575-509-809


UWAGA! Każdy program modyfikujemy według życzeń klienta.

 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji