11, Świętokrzyskie aktywnie - 3 dni
CENA: 385 zł

HARMONOGRAM PROGRAMU


1 dzień:

 
- Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych.

- Przejazd do Kielc. Zwiedzanie Centrum Geoedukacji - GeoPark. Obiekt zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części rezerwatu Wietrznia i jest to najważniejsza atrakcja geoturystyczna na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Centrum Geoedukacji  to miejsce, gdzie w przystępny sposób przekazujemy wiedzę geologiczną i geograficzną, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych. Wizyta w Centrum Geoedukacji jest świetnym wstępem do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskiego, na czele z gołoborzami, jaskiniami czy dawnymi rafami koralowymi. W Centrum przedstawione są m.in. eksponaty prehistorycznych zwierząt oraz animacje na nowoczesnych monitorach. Wirtualne oglądanie jaskini jest równie ciekawe jak podróż do wnętrza ziemi. Widz wchodzi do sztucznej skalnej groty, to dzieje się na prawdę, ale to, że stoi w wodzie po kostki to już wrażenie, które zapewniają elektroniczne urządzenia. Wędrując po głównej sali, która znajduje się na kilku poziomach spotkamy pancerną rybę, która mieszkała w ciepłym morzu w Górach Świętokrzyskich… Jedną z najciekawszych atrakcji Centrum jest Kapsuła 5d, która zabiera nas w „Podróż do wnętrza Ziemi”. W czasie seansu w symulatorze prezentowane są zjawiska geologiczne i przyrodnicze zachodzące w i na ziemi i towarzyszące jej powstaniu. Widz czuje powiew ciepłego powietrza, zapach czy krople wody na twarzy, gdy tryska wodospad. Odbiorca uczy się tutaj przez doświadczenie. Czy taka forma jest skuteczna? Wypieki na twarzy i piski mówią same za siebie. Od dziś powrót do wnętrza ziemi to nie mrzonka.

- Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja.

- Dyskoteka. Nocleg.


2 dzień:
 
- Śniadanie.

- Przejazd do Chęcin. Zwiedzanie Centrum Neandertalczyka z audioguidem. Wyjątkowe miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Uczniom w każdym wieku pozwala poznać swoje korzenie, a przez to zrozumieć otaczający ich świat. Specjalna kapsuła sferyczna, w której znajduje się nowoczesne Centrum Neandertalczyka mieści cztery sale tematyczne. W pierwszej można dowiedzieć się o ewolucji od momentu Wielkiego Wybuchu do pojawienia się człowieka neandertalskiego. W następnych salach zwiedzający zapoznają się z tym jak żył neandertalczyk, co jadł, jak walczył i co robił w wolnym czasie. Bez wątpienia najbardziej ciekawym elementem wystawy jest naturalnych rozmiarów replika mamuta, który liczy sobie 3,5 m. wysokości i ponad 6 m. długości. Olbrzym ma 2,5 m. trąbę i jest pokazany w scence, w której dwóch naturalnych rozmiarów neandertalczyków próbuje go powalić. W ostatniej sali zapoznamy się z najnowszymi światowymi oraz lokalnymi odkryciami dotyczącymi życia Neandertalczyka. Dowiemy się również o tym, że człowiek pierwotny potrafił grać na flecie. W pierwszym w Polsce Centrum Neandertalczyka epoka lodowcowa łączy się z nowoczesnością. Sceny z polowań i codziennego życia sprzed tysięcy lat można oglądać dzięki ekranom dotykowym i tablicom multimedialnym.

- Przejazd do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wejście z przewodnikiem na Łysicę. Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 612 m n.p.m., zwaną też Górą Świętej Katarzyny to zdecydowanie jedna z przyjemniejszych gór na szlaku polskich szczytów. Góra ma dwa wierzchołki. Wschodni nazywany jest „Skałą Agaty” lub „Zamczyskiem”. Jest to skalna grań o długości ok. pół kilometra. Na wyższym wierzchołku zachodnim znajduje się replika pamiątkowego krzyża z 1930 r. oraz nieliczne pozostałości wieży triangulacyjnej. Od strony północnej i południowej szczyt otaczają gołoborza - miejsce pozbawione lasu, które pokrywa rumowisko kamienne z piaskowców kwarcytowych (najtwardszy gatunek piaskowca). Gołoborza powstały na skutek wietrzenia skał i obecnie występują tylko w Górach Świętokrzyskich. Bardzo łatwa technicznie droga na szczyt prowadzi cały czas lasem. Kapliczka ze źródełkiem, gołoborze i piękno przyrody uprzyjemniają wędrówkę. Łysica jest bardzo niskim szczytem, ale jej zdobycie sprawia sporo satysfakcji.

- Przejście na Łysą Górę. Szczyt o wysokości 594 m n.p.m., drugi pod względem wysokości w tych górach. Zbudowany z piaskowców kwarcytowych. Łysa Góra to miejsce wyjątkowe, wokół którego krąży wiele legend i tajemniczych historii. Dziś znana jako Święty Krzyż - przed wiekami szczególnie upodobały sobie czarownice. Podczas odbywających się tu sabatów odprawiane były tajemne gusła, trwała piekielna zabawa i rytualne tańce. Istnienia tutaj miejsca kultu pogańskiego dowodzą pozostałości kamiennego wału kultowego z około VIII w., otaczającego szczyt góry. W dzisiejszych czasach Święty Krzyż, to miejsce znane z klasztoru pobenedyktyńskiego oraz przechowywanych w nim Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Klasztor, będący aktualnie pod opieką Misjonarzy Oblatów, chlubi się bogatą 1000-letnią historią. Przyjeżdżający tu turyści i pielgrzymi mogą zwiedzić klasycystyczny kościół z XVIII w. oraz kaplicę Oleśnickich, w której umieszczono relikwiarz z cząstkami drzewa Krzyża Świętego, a w jej podziemiach kryptę grobową.

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Dyskoteka z ogniskiem. Nocleg.

3 dzień:
 
- Śniadanie. Wykwaterowanie.

- Przejazd do Gałęzic. Zwiedzanie z przewodnikiem Jaskini Piekło.  Usytuowana jest w ostro podciętym zachodnim zboczu Góry Żakowej, w wapieniach dewońskich. Jaskinia Piekło, zwana również Piekłem pod Skibami lub Piekłem Gałęzickim, to jedna z ciekawszych w regionie chęcińskim jaskiń pochodzenia krasowego. Całkowita jej długość wynosi 57 m. Po lewej stronie od wejścia odchodzi korytarzyk, zakończony oknem, zaś w końcowej części jaskini znajdują się dwa kominy, posiadające również połączenie z powierzchnią. Około 10 m od głównego wejścia w dnie jaskini, znajduje się półtorametrowe zagłębienie, jakie pozostało po dawnym szybie wydobywczym. Jest on śladem poszukiwań górniczych, jakie prowadzono w rejonie Chęcin w XV-XVIII w. Do chwili obecnej, jedynie w końcowej części jaskini zachowały się śladowe fragmenty nacieków kalcytowych. Dno jaskini w rejonie wejścia jest pokryte namuliskiem i wybranym w czasie kopania szybu, materiałem gliniastym.

- Wyjazd w drogę powrotną. Czas wolny na ciepły posiłek.

- Przyjazd do miejsca zbiórki.


Cena 385 zł zawiera

- transport komfortowym autokarem wyposażonym  DVD, klimatyzację,
- opłaty parkingowe,
- bilety wstępu na wszystkie atrakcje,
- usługi przewodnika,
- usługi pilota,
- 2 noclegi w pokojach z łazienkami,
- wyżywienie (2 x śniadania, 1 x obiadokolacja, 1 x ognisko z kiełbaskami),
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.


+ możliwość zamówienia obiadu na trasie - 20 zł

Minimalna liczba uczestników 45 osób pełnopłatnych + 4 wychowawców (gratis). 

Uwaga! Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.


Zapisy oraz informacje:
Biuro Podróży Essentia, ul. Kilińskiego 44, Ostrołęka.
Tel. 575-509-809


UWAGA! Każdy program modyfikujemy według życzeń klienta.

 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji