15, Przygoda w Górach Świętokrzyskich - 3 dni
CENA: 430 zł

HARMONOGRAM PROGRAMU


1 dzień:

 
- Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych.

- Przejazd do Krzemionek Opatowskich. Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki”. Wiecie, że kamień może rozweselać? Jest pewna odmiana kamienia – krzemień pasiasty, który dzięki swoim szczególnym właściwościom (dodaje energii, usuwa zmęczenie, zwiększa pewność siebie, zapewnia spokojny sen) jest uważany za „kamień optymizmu”. Czy to zatem z powodu magicznego działania krzemienia pasiastego, czy też z tytułu rzadkości występowania i walorów użytkowych, jakie pełnił w pradawnych czasach, warto odwiedzić jego rodzime strony tym bardziej, że czeka na Was nie lada atrakcja – zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki”. Obecna trasa podziemna liczy ok. 1,5 km długości i prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat! Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest stosunkowo najlepiej poznanym zabytkiem pradziejowej sztuki górniczej w Europie i jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.

- Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja.

- Dyskoteka. Nocleg.


2 dzień:
 
- Śniadanie.

- Przejazd do Chęcin. Zwiedzanie  z przewodnikiem Zamku. Od lat zamek jest symbolem Chęcin i jednym z najciekawszych miejsc województwa świętokrzyskiego. Z wieży widokowej można podziwiać wspaniałe widoki na Góry Świętokrzyskie. Zamek Chęciński został wzniesiony pod koniec XIII w. Za czasów panowania Władysława Łokietka na zamku odbywały się zjazdy rycerstwa oraz zapadały ważne decyzje państwowe. Potężne, malownicze ruiny królewskiego zamku zdecydowanie dominują nad okolicą, strzelistymi wieżami wskazując drogę z odległości wielu kilometrów. Do czasów nam współczesnych zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, obydwie wieże, baszta czworogranna i fundamenty budynków mieszkalnych. W wysokiej na 20 m. wieży wschodniej mieści się punkt widokowy, skąd rozciąga się wspaniała panorama na malownicze pasma Wzgórz Chęcińskich - wieść niesie, że przy ładnej pogodzie można stąd dostrzec nawet wierzchołki polskich Tatr. Zwiedzając zamek warto udać się na pieszy spacer wzdłuż wąskiej ścieżki poprowadzonej tuż nad stromym urwiskiem wokół zewnętrznych murów warowni. W przeszłości kręcono tu sceny batalistyczne do produkcji „Pan Wołodyjowski”. Warto także nadmienić, iż z zamkiem związana jest także legenda o ukrytym w podziemiach skarbie…

- Przejazd do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wejście z przewodnikiem na Łysicę. Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 612 m n.p.m., zwaną też Górą Świętej Katarzyny to zdecydowanie jedna z przyjemniejszych gór na szlaku polskich szczytów. Góra ma dwa wierzchołki. Wschodni nazywany jest „Skałą Agaty” lub „Zamczyskiem”. Jest to skalna grań o długości ok. pół kilometra. Na wyższym wierzchołku zachodnim znajduje się replika pamiątkowego krzyża z 1930 r. oraz nieliczne pozostałości wieży triangulacyjnej. Od strony północnej i południowej szczyt otaczają gołoborza - miejsce pozbawione lasu, które pokrywa rumowisko kamienne z piaskowców kwarcytowych (najtwardszy gatunek piaskowca). Gołoborza powstały na skutek wietrzenia skał i obecnie występują tylko w Górach Świętokrzyskich. Bardzo łatwa technicznie droga na szczyt prowadzi cały czas lasem. Kapliczka ze źródełkiem, gołoborze i piękno przyrody uprzyjemniają wędrówkę. Łysica jest bardzo niskim szczytem, ale jej zdobycie sprawia sporo satysfakcji.

- Przejście na Łysą Górę. Szczyt o wysokości 594 m n.p.m., drugi pod względem wysokości w tych górach. Zbudowany z piaskowców kwarcytowych. Łysa Góra to miejsce wyjątkowe, wokół którego krąży wiele legend i tajemniczych historii. Dziś znana jako Święty Krzyż - przed wiekami szczególnie upodobały sobie czarownice. Podczas odbywających się tu sabatów odprawiane były tajemne gusła, trwała piekielna zabawa i rytualne tańce. Istnienia tutaj miejsca kultu pogańskiego dowodzą pozostałości kamiennego wału kultowego z około VIII w., otaczającego szczyt góry. W dzisiejszych czasach Święty Krzyż, to miejsce znane z klasztoru pobenedyktyńskiego oraz przechowywanych w nim Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Klasztor, będący aktualnie pod opieką Misjonarzy Oblatów, chlubi się bogatą 1000-letnią historią. Przyjeżdżający tu turyści i pielgrzymi mogą zwiedzić klasycystyczny kościół z XVIII w. oraz kaplicę Oleśnickich, w której umieszczono relikwiarz z cząstkami drzewa Krzyża Świętego, a w jej podziemiach kryptę grobową.

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Dyskoteka z ogniskiem. Nocleg.

3 dzień:
 
- Śniadanie. Wykwaterowanie.

- Przejazd do Bałtowa. Zwiedzanie z przewodnikiem JuraParku. Bałtowski Kompleks Turystyczny, otwarty w 2004 r., to pierwszy w Polsce park rozrywki, pokazujący w ciekawy i niezwykły sposób historię dinozaurów żyjących w okolicach gminy w czasach prehistorycznych. Rekonstrukcje tych stworzeń, które można tutaj podziwiać, zostały wykonane przez najlepszych paleorzeźbiarzy przy ścisłej współpracy z naukowcami. Ponad 100 ogromnych modeli uchwyconych w ruchu i wkomponowanych w niezwykły pejzaż wywołuje niesamowite wrażenie. A wszystko zaczęło się w 2003 r. od odkrycia przez naukowców z PAN tropów dinozaurów żerujących w tej okolicy. Zainteresowanie naukowców tym rejonem wzbudziła owiana legendą Czarcia Stopka, ślad, który miał pozostawić diabeł próbujący przeskoczyć dolinę rzeki Kamiennej. Ludowy przekaz doczekał się naukowego sprostowania. Nie był to bies lecz drapieżny allozaur… Oferta JuraParku jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Obok ścieżki edukacyjnej, która stanowi prawdziwą lekcję o powstawaniu życia na Ziemi, goście mogą zwiedzić m.in. Muzeum Jurajskie, Prehistoryczne Oceanarium oraz Żydowski Jar. W 2005 roku Jura Park Bałtów otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny.

- Wyjazd w drogę powrotną.

- Przyjazd do miejsca zbiórki.


Cena 430 zł zawiera:

- transport komfortowym autokarem wyposażonym  DVD, klimatyzację,
- opłaty parkingowe,
- bilety wstępu na wszystkie atrakcje,
- usługi przewodników,
- usługi pilota,
- 2 noclegi w pokojach z łazienkami,
- wyżywienie (2 x śniadania, 1 x obiadokolacja, 1 x ognisko z kiełbaskami),
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.

+ możliwość zamówienia obiadu na trasie - 20 zł

Minimalna liczba uczestników 45 osób pełnopłatnych + 4 wychowawców (gratis). 



Zapisy oraz informacje:
Biuro Podróży Essentia, ul. Kilińskiego 44, Ostrołęka.
Tel. 575-509-809


UWAGA! Każdy program modyfikujemy według życzeń klienta.

 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji