01, Kołobrzeg i okolice – 4 dni
CENA: 558 zł


HARMONOGRAM PROGRAMU


1 dzień:

 
- Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych.

- Przejazd do Kołobrzegu. Spacer po mieście, czas wolny na plaży. Miasto położone na Pomorzu Zachodnim, u ujścia rzeki Parsęty. W ujściu rzeki znajduje się port morski z funkcjami: handlową, pasażerską, rybacką i jachtową. W mieście i okolicach występują źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. Kołobrzeg jest także regionalnym ośrodkiem kulturalnym. W okresie letnim odbywają się tu liczne koncerty popularnych piosenkarzy, muzyków, kabaretów. Jednym z nadmorskich obiektów jest kołobrzeskie molo, które ma długość 220 m i jest najdłuższym żelbetowym molem w Polsce. Kolejnym charakterystycznym obiektem dla tego nadmorskiego miasta jest latarnia morska wybudowana w 1946 r. Kołobrzeg znajduje się na liście miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Najlepszym przykładem architektury gotyckiej w mieście jest bazylika mariacka oraz Baszta Lontowa.

- Przyjazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.


2 dzień:
 
- Śniadanie.

- Przejazd do Wolina. Zwiedzanie z przewodnikiem Skansenu Słowian i Wikingów. Miejsce wyjątkowe, bo wyjątkowa jest historia tego obszaru. Na wyspie Ostrów znajdującej się na Cieśnienie Dziwnej, przy samym Wolinie, zrekonstruowano  wczesnośredniowieczna osadę. Stanęła ona naprzeciwko historycznej lokalizacji wielkiego miasta, jakim 1000 lat temu był Wolin.  Powstało tu kilkadziesiąt replik chat, 4 bramy z wałami i umocnieniami obronnymi oraz nadbrzeże portowe. Tym sposobem mamy jak dawniej wyglądał Wolin i jak toczyło się tutaj życie ok. X w. W skansenie znajdują się m.in.: chata bursztynnika, skórnika, garncarza, szklarza, jubilera, rybaka, kantor, magazyn kupiecki. We wnętrzach chat o różnej konstrukcji można obejrzeć repliki mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. Można tu także zobaczyć repliki słowiańskich i wikińskich łodzi. Wreszcie zwiedzający może podpatrzeć pracę rzemieślników, ubranych w historyczne stroje, ale również poznać w praktyce życie i pracę naszych przodków sprzed 1000 lat. Specjalnie przygotowany „historyczny” plac zabaw dostarczy wiele radości i śmiechu wszystkim małym i dużym.

- Przyjazd nad Jezioro Turkusowe, spacer z przewodnikiem. Jezioro to zwane także Szmaragdowym , zaliczane jest do najpiękniejszych jezior Wolińskiego Parku Narodowego. Swoją nazwę zawdzięcza turkusowemu kolorowi wody, która nadaje mu niepowtarzalny charakter i jednocześnie stanowi magnes przyciągający niezliczone rzesze turystów. Ta bajeczna turkusowa barwa powstaje na skutek odbicia promieni świetlnych od wody zawierającej związki wapnia oraz białego wapiennego dna jeziora, będącego pozostałością po działającej tu do lat 50 odkrywkowej kopalni kredy. Jezioro Turkusowe otoczone jest licznymi wzniesieniami oraz porośnięte lasem i śródziemnomorską roślinnością. Jezioro  to  jest zbiornikiem sztucznym, położonym na wysokości 2,6 m n.p.m. Jego głębokość to 21,2 m. Mamy więc tu do czynienia ze zjawiskiem kryptodepresji - dno jeziora leży poniżej poziomu morza (18,6m). Jednocześnie powierzchnia wynosi 6,74 ha, co czyni je największym akwenem leżącym na terenie Wolińskiego Parku Narodowego.

- Przejazd do Międzyzdrojów. Spacer z przewodnikiem po Promenadzie Gwiazd i Molo. Aleja Gwiazd wzorowana jest na tych najsłynniejszych – hollywoodzkiej oraz w Cannes. Nad Bałtykiem można obejrzeć odciski dłoni polskich gwiazd. Pierwsze tabliczki powstały w 1996 r., w ramach Festiwalu Gwiazd. Wówczas swoje dłonie odcisnęli m.in.: Beata Tyszkiewicz, Krzysztof Kieślowski, Bogusław Linda, czy też Daniel Olbrychski. Od tamtego czasu impreza odbywa się co roku i co roku też w Alei pojawiają się nowe odciski dłoni.  Zaś Molo to żelbetonowy pomost o długości 395 m.  Właśnie taki dystans można pokonać suchą stopą w Międzyzdrojach. Tych, którzy myślą, że Bałtyk w tym miejscu wysechł, uspokajamy, że mamy na myśli molo – prawdziwą wizytówkę tego nadmorskiego kurortu. Dlaczego warto wybrać się na spacer po molo? Ci, którzy cierpią na chorobę morską albo nie potrafią pływać z pewnością docenią fakt, iż dzięki molo można jak nigdzie indziej zasmakować morskiej bryzy i zafundować sobie widoki, których na próżno szukać, siedząc na plaży. Z kolei dla wiecznie zakochanych, wieczorny spacer przy świetle gwiazd oraz urokliwych latarni będzie spełnieniem marzeń o romantycznych chwilach we dwoje. Dodajmy, że pozycją obowiązkową dla każdej szanującej się pary jest pozostawienie na balustradzie molo kłódki – symbolu nierozerwalności ich związku.

- Przejazd do Trzęsacza. Zwiedzanie ruin kościoła na klifie. Trzęsacz zasłynął w całej Polsce dzięki zachowanemu fragmentowi ostatniej, południowej ściany kościoła św. Michała, który od ponad pięciu stuleci stoi na klifowym brzegu, nękanym podcinającymi falami i ulewami. Klif cofa się z każdym rokiem coraz głębiej w stronę lądu, zaś morze po kawałku zabiera zabytek do siebie.  Kościół  na klifie powstał w 1250 lub 1270 r., w odległości 1800 m od brzegu morskiego. Początkowo drewniana później murowana świątynia była jedną z pierwszych budowli sakralnych w regionie. W roku 1750 według zapisków miejscowych pastorów opiekujących się świątynią, znajdowała się ona zaledwie 58 m od morza. Pierwsze, poważne osunięcie klifu nastąpiło na początku roku 1901 wówczas to runęła północna ściana. Ostatnie osunięcie, które stało się sposobnością do podjęcia wysiłków zmierzających do uratowania zabytkowego kościoła, miejsce miało 1994 r. Nad urwiskiem został już tylko fragment muru długości 12 m i 6 m wysokości, w postaci trzech wnęk ostrołukowych okien...

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
3 dzień:
 
- Śniadanie.

- Zwiedzanie Muzeum 6D – Maszoperia. Maszoperia to kraina czarów, magii i legend o zaczarowanych sieciach, rybakach, złych wiedźmach i dobrych czarownicach. Życie dawnej maszopskiej społeczności, która była osiedlona na nadbałtyckich plażach obrazują zgromadzone tu przedmioty, które każdy może dotknąć, pomacać, bez obawy, że zostanie upomniany przez pilnującego rekwizytów kustosza. Muzeum jest wyjątkowe, ponieważ do oglądania ekspozycji zaangażowane są tu wszystkie zmysły człowieka. Malowidła widniejące na ścianach oglądać można w technice 3D zakładając do tego specjalne okulary. Można tu usłyszeć szum morza, śpiew mew, poczuć wiatr we włosach, pobłądzić we mgle i w mroku, zasiąść przy biesiadnym stole rybaków i poczuć klimat takiej uroczystości, a w chacie rybackiej poczuć aromat zdrowych, rumianych jabłek. I to nie wszystkie atrakcje.... żeby je wszystkie zobaczyć trzeba po prostu tu przyjść.

- Przejazd do Pogorzelicy. Podróż Nadmorską Koleją Wąskotorową. Niebywałe przeżycie. To jedyna kolej w Europie poruszająca się po nowych, wąskich torach, zatrzymująca się na pięknych stacjach i w tak malowniczej okolicy jaką jest Wybrzeże Rewalskie. W skład Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej wchodzi linia kolejowa o długości 40 km, dworce kolejowe, drezyny, mosty, perony, zaplecze warsztatowe oraz lokomotywownia usytuowana w Gryficach. Kolej porusza się po torach o szerokości 1000 mm. W trakcie naszej godzinnej podróży pokonamy ok. 20km odcinek na trasie Pogorzelica – Trzęsacz.
- Powrót do miejsca zakwaterowania. Czas wolny.

- Ognisko z pieczeniem kiełbasek i dyskoteką. Nocleg.
4 dzień:
 
- Śniadanie. Wykwaterowanie.

- Przejazd do Dobrzycy. Zwiedzanie kompleksu labiryntów ogrodowych Hortulus Spectabilis. Ogrody Hortulus Spectabilis, to realizowany od 2003 r.autorski projekt zespołu ogrodów o różnej stylistyce, w założeniu mającego pełnić rolę oryginalnego, jedynego takiego w Polsce miejsca wypoczynku i rekreacji. Centralnym jego punktem jest największy w świecie labirynt grabowy, który powstał z 18 tys. sztuk sadzonek tego drzewa. Labirynt zajmuje powierzchnię 1 ha, ma ściany o wysokości 2 m, a łączna długości jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km. Spacery po labiryncie, jedną z trzech tras zwiedzania gwarantują doskonałą zabawę. W jego sercu znajduje się 20 m wieża widokowa, której oryginalna konstrukcja została zrealizowana  na wzór podwójnej nici DNA. Z tarasu wieży rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wioski, w dobrą pogodę na morze, ale przede wszystkim na otaczające labirynt Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni.  Jest to zespół ogrodów o powierzchni około 6 ha, w którym znajdziemy: magiczny kamienny krąg, ogrody „4 pory roku”, ogród zegarów, ogród „kalendarz celtycki”, dające inspirację do przemyśleń na temat przemijania oraz angielskie rabaty bylinowe cieszące oko kolorami i elementami architektonicznymi, rosarium z parterami bukszpanowymi, a także ogrody węzłowe. Ogrody Hortulus Spectabilis to nie tylko starannie pielęgnowane kompozycje roślinne oraz wyszukane i oryginalnie wkomponowane elementy architektury i sztuki ogrodowej, ale także doskonałe miejsce zabawy, rekreacji i wypoczynku. Brzozowy lasek zachęca do relaksu w fotelach i hamakach.

- Wyjazd w drogę powrotną.

- Przyjazd do miejsca zbiórki w godzinach wieczornych.


Cena 558 zł zawiera :

- transport komfortowym autokarem wyposażonym w klimatyzację,
- opłaty parkingowe,
- bilety wstępu do wszystkich obiektów,
- opiekę pilota,
- usługi licencjonowanego przewodnika,
- 3 noclegi w pokojach z łazienkami
- wyżywienie (3x śniadanie, 2x obiadokolacja, 1x ognisko z pieczeniem kiełbasek),
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.
+ możliwość zamówienia obiadu po trasie – 20zł



Cena obowiązuje przy grupie min. 45 osób + 4 wychowawców (gratis).
Uwaga!
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.  Pilot nie oprowadza po atrakcjach zawartych w programie.
Gwarantujemy dobry standard noclegu i wyżywienia! Nie umieszczamy grup w hostelach!


Zapisy oraz informacje:
Biuro Podróży Essentia, ul. Kilińskiego 44, Ostrołęka.
Tel. 575-509-809

 
UWAGA! Każdy program modyfikujemy według życzeń klienta.

 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji