07, Sudecka przygoda – 4 dni
CENA: 575 zł


HARMONOGRAM PROGRAMU


1 dzień:

 
- Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych.

- Przejazd do Zabrza. Zwiedzanie Kopalni Królowej Luizy. Jedną z najstarszych kopalni na Górnym Śląsku. Swoimi początkami sięga roku 1791, wtedy była jedną z największych i najnowocześniejszych kopalń w Europie. Początkowe wydobycie 120 ton w pierwszym roku istnienia, sto lat później osiągnęło cyfrę 3.300.000 ton! Odwiedzający to miejsce mają okazję zobaczyć urządzenia szybowe i łączności sygnalizacyjnej, ekspozycję zawiesi klatkowych, warsztat szybowy, oddziałową stację ratownictwa górniczego, a także wnętrza rozdzielni elektrycznej. Główną atrakcją jest, jedyna czynna parowa maszyna wyciągowa tego typu w Europie. Maszyna pochodzi z 1915 r. ma mocy 2 tys. KM zaś w przeszłości obsługiwała szyb o głębokości 503 m. Uczestnicząc w pokazie pracy tego wielkiego urządzenia, zwiedzający mogą przenieść się w romantyczną, przesłoniętą mgłą czasu –epokę pary. Część podziemna położona jest wokół nieistniejącego już szybu „Wilhelmina”. Obejmuje wyrobiska z początku XIX w. i współczesne. Turyści schodzą na głębokość 35m i przemierzają podziemne korytarze o łącznej długości 1560 m. Zwiedzając podziemia, można prześledzić różne techniki urabiania węgla: od XIX w. filara zabierkowego po współczesne maszyny ścianowe. Niezapomnianych wrażeń dostarcza pobyt na terenie dwóch ścian zmechanizowanych, uczestnictwo w pokazie pracy dużych urządzeń górniczych (strug, kombajn ścianowy i chodnikowy), a także przejażdżka kolejką górniczą „Karlik”. Zwiedzanie z przewodnikiem.

- Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.


2 dzień:
 
- Śniadanie.

- Przejazd w Góry Sowie. Przejście z przewodnikiem na szczyt Wielkiej Sowy. Najwyższy szczyt Gór Sowich (1015 m.n.p.m.) w Sudetach Środkowych. Trzon Wielkiej Sowy jak i całych Gór Sowich budują przeobrażone gnejsy (formacja gnejsów sowiogórskich – najstarszych w Sudetach) oraz migmatywy  o wieku ponad 600 mln lat. W tym paśmie odnajdziemy również żyły pegmatytowe z licznymi minerałami, a także złoża rud srebra, złota, ołowiu i miedzi. Okolice masywu Wielkiej Sowy są również atrakcyjnym miejscem dla kolekcjonerów minerałów, którzy przy odrobinie szczęścia znajdą tam kryształy berylu, kwarcu, a także ametysty. W masywie sowiogórskim można również odnaleźć sztolnie - pozostałości po dawnych kopalniach srebra. Wielka Sowa jest popularnym celem wycieczek i spacerów ze względu na stosunkowo łatwe podejście. Równocześnie rozciąga się z niej wspaniała panorama na Sudety, sięgająca Karkonoszy  wraz ze Śnieżką, a także widoczny jest Masyw Śnieżnika. Na wierzchołku  znajdują się miejsca piknikowe i wieża widokowa.

- Przejazd do Kłodzka. Zwiedzanie Starego Miasta z mostem gotyckim św. Jana. Atrakcje Kłodzka i okolic znane są powszechnie. Położenie miasta jego bogactwo historyczne i kulturowe, wyjątkowe piękno zabytkowych kamienic sprawiają, że Kłodzko należy do jednych z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska. Znajduje się tutaj średniowieczny most gotycki Świętego Jana. Dzięki swojej formie porównywany jest często do słynnego Mostu Karola w Pradze. Charakterystyczne rzeźby z figurami świętych, umieszczone na kamiennej balustradzie mostu, są często fotografowane przez turystów. Co ciekawe, most przetrwał nienaruszony liczne powodzie tak często dotykające te okolice. Legenda głosi, że to dzięki zaprawie z dodatkiem jajek.

- Przejście Podziemną Trasą Turystyczną. Powstanie podziemnych korytarzy i tuneli pod ulicami Kłodzka zawdzięczamy działalności mieszkańców, którzy od XIII do XVII w. drążyli swoje piwnice pod budynkami Starego Miasta przede wszystkim w celach gospodarczych. Podziemne komory miały głębokość nawet 30 m, a niska temperatura pozwalała na długo zachować świeżość przechowywanych w nich produktów spożywczych. Dzięki specjalistów z krakowskiej AGH wiDół formularzaeloletnie prace zabezpieczające pozwoliły ocalić najstarszą część Kłodzka. Obecnie Podziemna Trasa Turystyczna liczy ok. 600 m i przebiega od ulicy Zawiszy Czarnego ku wyjściu przy Twierdzy w obrębie ulicy Grodzisko. Wzdłuż trasy, w odbudowanych salach piwnicznych urządzone są ekspozycje z eksponatami dotyczącymi historii miasta i pokazujące życie codzienne jego mieszkańców. Na trasie jest zainstalowany interaktywny system nagłośnienia. Z głośników płyną dźwięki dawnego miasta (odgłosy jarmarku, muzyka mieszczańska, odgłosy biesiadników w dawnej karczmie), a także odgłosy bitwy. Poza tym z projektorów wyświetlane są animacje, np. szczury, które reagują na ruchy przechodniów. Zwiedzanie z przewodnikiem.

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.

3 dzień:

 
- Śniadanie.

- Przejazd w okolice Międzygórza. Przejście z przewodnikiem górskim na Masyw Śnieżnika. Najwyższe pasmo górskie leżące w polskiej części Sudetów Wschodnich, po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Masyw ma postać rozległego rozrogu o rozpiętości 20 x 30 km. Centralnym jego punktem jest Śnieżnik (1425 m.n.p.m.) – najwyższy punkt całego masywu. Kopuła szczytowa leży powyżej granicy lasu i jest doskonałym punktem widokowym. Panorama stąd, przy dobrej pogodzie, obejmuje Karkonosze i Masyw Ślęży. Masyw Śnieżnika cechują szerokie, płaskie i często trawiaste wierzchowiny grzbietów, urozmaicone kopułami szczytów i samotnymi skałkami oraz rozdzielające te grzbiety głębokie, kręte i wąskie doliny potoków o bardzo stromych zboczach. Prawie cały Masyw za wyjątkiem wyżej położonych wierzchowin i zwieńczenia pokrywają lasy pocięte dziesiątkami kilometrów dróg budowanych w połowie XIX w. do celów przemysłowych, a obecnie służących do spacerów. Śnieżnik jest chętnie odwiedzany zarówno przez zwolenników długich wędrówek, geologów amatorów, jak i miłośników atrakcji przyrodniczych.

- Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej. Ogromną, ponad 100 m długości jaskinię odkryli wrocławscy naukowcy. Można ją porównać do najpiękniejszych jaskiń europejskich. To prawdziwa sensacja - największe tego typu odkrycie w Polsce. Po fachowych oględzinach oszacowano długość korytarzy i zbadano znajdujące się wewnątrz jaskini kości, które okazały się być szczątkami prehistorycznych zwierząt, głównie niedźwiedzia jaskiniowego, stąd też wzięła się nazwa jaskini. Korytarze rozłożone są horyzontalnie i znajdują się na kilku poziomach połączonych tzw. kominami, ich łączna długość wynosi obecnie prawie 5 km. Różnica pomiędzy poziomem górnym i dolnym wynosi maksymalnie ok. 100 m. Tym samym jest to jedna z największych i najgłębszych polskich jaskiń.
Trasa turystyczna wiedzie przez część udostępnionych do zwiedzania partii środkowych. Dolne partie, w których znajdują się najbardziej okazałe formy naciekowe, podziwiać można na filmie zrealizowanym przez speleologów w nowo odkrytych partiach jaskini w 2012 r. Od niedawna jaskinia oferuje też nową atrakcję – przejście ekstremalne w starych dolnych partiach. W obiekcie panuje unikalny mikroklimat, z temperaturą 60C i wilgotnością powietrza zazwyczaj sięgającą 100%, to właśnie dzięki tym warunkom powstają zjawiskowe nacieki, z których słynie jaskinia.

- Przejście do Wodospadu Wilczki. Największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, drugi co do wysokości w Sudetach. Powstał na linii uskoku tektonicznego, skąd rzeka Wilczka spada z 22 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim, którego pionowe skały osiągają nawet 25 m. Wokół wodospadu rośnie piękny, stary las mieszany i wznoszą się malownicze skałki. Wodospad wraz z najbliższym otoczeniem objęte są od 1958 r. ochroną i tworzą rezerwat przyrody „Wodospad Wilczki”. Teren rezerwatu przystosowany jest do zwiedzania. Nad wodospadem znajduje się mostek, a wokół niego wyznaczono ścieżki oraz schodki prowadzące do tarasów widokowych, tak by można było oglądać wodospad i wąwóz z każdej strony.

- Powrót o miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja.

- Dyskoteka. Nocleg

4 dzień:

 
- Śniadanie.

- Przejazd do Mosznej. Zwiedzanie Zamku Moszna. Jedną z największych atrakcji Opolszczyzny i jeden z najciekawszych zamków w Polsce. Swoją sławę zawdzięcza bajkowemu wyglądowi - ma 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek. Eklektyczna budowla powstała w połowie XVII w. Otoczona jest ponad 200 ha parkiem (m.in. 300 letnie okazy dębów), w którym na początku XX w. odkryto fragmenty piwnic, które utożsamiano z zamkiem templariuszy, miał on łączyć się podziemiami z zamkiem w Chrzelicach. W obiekcie odbywa się wiele imprez m.in. doroczne „Święto kwitnącej azalii”, koncerty muzyki poważnej, wystawy plastyczne, plenery malarskie. Ponadto kręcono tutaj także dwa filmy: „Test pilota Prixa” oraz „Lubię nietoperze”. Nasza wycieczka będzie wiodła m.in. przez zabytkową jadalnię, kawiarnię, byłą salę balową, oranżerię, gabinet hrabiego do kaplicy. Do zwiedzania udostępnione zostały dwie z największych pałacowych wież. Na jednej z nich czeka także niespodzianka - spotkać można tam „gościa”, który zamieszkuje zamek od wielu, wielu lat - ale to spotkanie tylko dla zwiedzających o mocnych nerwach! Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na otaczający park. Podziwiać stamtąd można także krajobraz Gór Opawskich, a przy dobrej pogodzie doskonale widoczny jest czeski Pradziad. Zwiedzanie z przewodnikiem

- Wyjazd w drogę powrotną.

- Powrót do miejsca zbiórki.


Cena 575 zł zawiera

- transport komfortowym autokarem wyposażonym  DVD, klimatyzację,
- opłaty parkingowe,
- bilety wstępu na wszystkie atrakcje,
- usługi przewodnika,
- usługi pilota,
- nocleg w pokojach z łazienkami,
- wyżywienie (3x śniadania, 3x obiadokolacje),
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.
+ możliwość zamówienia obiadu po trasie – 20zł




Cena obowiązuje przy grupie min. 45 osób + 4 wychowawców (gratis).
Uwaga!
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.  Pilot nie oprowadza po atrakcjach zawartych w programie.
Gwarantujemy dobry standard noclegu i wyżywienia! Nie umieszczamy grup w hostelach!



Zapisy oraz informacje:
Biuro Podróży Essentia, ul. Kilińskiego 44, Ostrołęka.
Tel. 575-509-809

 
UWAGA! Każdy program modyfikujemy według życzeń klienta.

 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji