01, Góry Stołowe – Masyw Śnieżnika – 5 dni
CENA: 663 zł


HARMONOGRAM PROGRAMU


1 dzień:

 
- Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych.

- Przejazd do Wałbrzycha. Zwiedzanie Zamku Książ. Warsztaty tematyczne „Baśniowy Książ” dostosowany do różnych grup wiekowych. Stanowi wyjątkową okazję do poznania greckich i rzymskich zbiorów mitów, pełnych niezwykłych metafor i symboliki, dzięki czemu wycieczka jest wspaniałą zabawą i nauką równocześnie. Zajęcia zakończone konkursem. Gimnazjum: podczas wycieczki młodzież pozna mitycznych bohaterów przedstawionych na zamkowych rzeźbach i plafonach oraz usłyszą niezwykłe mitologiczne historie. Do zwiedzanie zamku już na Dziedzińcu Honorowym zapraszają Apollo (bóg piękna) oraz Diana (bogini łowów).  

- Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.


2 dzień:
 
- Śniadanie.

- Przejazd do Parku Narodowego Gór Stołowych. Wędrówka z przewodnikiem na Szczeliniec Wielki. Najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Należy on do tzw. Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Pomimo niedużej wysokości bezwzględnej szczyt ten jest widoczny już z daleka jako trapezoidalny blok skalny porośnięty lasem iglastym. Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta („Wielbłąd”, „Małpa”) oraz głębokie wąwozy i korytarze („Piekiełko”, „Diabelska Kuchnia”) tworzące labirynt skał. Ciekawostką są dwie skały, tzw. chybotki: „Kołyska Księżniczki Emilki” oraz „Serce Ducha Gór”, które, pomimo znacznej masy, można niewielkim wysiłkiem poruszyć. Wewnątrz licznych korytarzy panuje swoisty mikroklimat, a w niektórych miejscach śnieg utrzymuje się do lipca. Ciekawostką jest, że na Szczelińcu, a dokładniej w „Piekiełku”, kręcono film „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

- Zwiedzanie z przewodnikiem skalnego labiryntu Błędne Skały. Osobliwy labirynt skalny był już atrakcją turystyczną kilka wieków temu. Owiany legendami i opowieściami o zabłąkanych wędrowcach, którzy ginęli z głodu nie mogąc znaleźć drogi wyjścia, dziś jest miejscem bezpiecznym i wartym polecenia. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: „Skalne Siodło", „Kurza Stopka”. Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów. Ponadto na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie „Skalne Czasze". Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze!

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
3 dzień:
 
- Śniadanie.

- Przejazd do Kłodzka. Zwiedzanie z przewodnikiem Starego Miasta z mostem gotyckim św. Jana. Atrakcje Kłodzka i okolic znane są powszechnie. Położenie miasta jego bogactwo historyczne i kulturowe, wyjątkowe piękno zabytkowych kamienic sprawiają, że Kłodzko należy do jednych z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska. Znajduje się tutaj średniowieczny most gotycki Świętego Jana. Dzięki swojej formie porównywany jest często do słynnego Mostu Karola w Pradze. Charakterystyczne rzeźby z figurami świętych, umieszczone na kamiennej balustradzie mostu, są często fotografowane przez turystów. Co ciekawe, most przetrwał nienaruszony liczne powodzie tak często dotykające te okolice. Legenda głosi, że to dzięki zaprawie z dodatkiem jajek.

- Przejście z przewodnikiem Podziemną Trasą Turystyczną. Powstanie podziemnych korytarzy i tuneli pod ulicami Kłodzka zawdzięczamy działalności mieszkańców, którzy od XIII do XVII w. drążyli swoje piwnice pod budynkami Starego Miasta przede wszystkim w celach gospodarczych. Podziemne komory miały głębokość nawet 30 m, a niska temperatura pozwalała na długo zachować świeżość przechowywanych w nich produktów spożywczych. Dzięki specjalistów z krakowskiej AGH wieloletnie prace zabezpieczające pozwoliły ocalić najstarszą część Kłodzka. Obecnie Podziemna Trasa Turystyczna liczy ok. 600 m i przebiega od ulicy Zawiszy Czarnego ku wyjściu przy Twierdzy w obrębie ulicy Grodzisko. Wzdłuż trasy, w odbudowanych salach piwnicznych urządzone są ekspozycje z eksponatami dotyczącymi historii miasta i pokazujące życie codzienne jego mieszkańców. Na trasie jest zainstalowany interaktywny system nagłośnienia. Z głośników płyną dźwięki dawnego miasta (odgłosy jarmarku, muzyka mieszczańska, odgłosy biesiadników w dawnej karczmie), a także odgłosy bitwy. Poza tym z projektorów wyświetlane są animacje, np. szczury, które reagują na ruchy przechodniów.

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
4 dzień:
 
- Śniadanie.

- Przejazd do Międzygórza. Wędrówka z przewodnikiem na Masyw Śnieżnika. Najwyższe pasmo górskie leżące w polskiej części Sudetów Wschodnich, po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Masyw ma postać rozległego rozrogu o rozpiętości 20 x 30 km. Centralnym jego punktem jest Śnieżnik (1425 m.n.p.m.) – najwyższy punkt całego masywu. Kopuła szczytowa leży powyżej granicy lasu i jest doskonałym punktem widokowym. Panorama stąd, przy dobrej pogodzie, obejmuje Karkonosze i Masyw Ślęży. Masyw Śnieżnika cechują szerokie, płaskie i często trawiaste wierzchowiny grzbietów, urozmaicone kopułami szczytów i samotnymi skałkami oraz rozdzielające te grzbiety głębokie, kręte i wąskie doliny potoków o bardzo stromych zboczach. Prawie cały Masyw za wyjątkiem wyżej położonych wierzchowin i zwieńczenia pokrywają lasy pocięte dziesiątkami kilometrów dróg budowanych w połowie XIX w. do celów przemysłowych, a obecnie służących do spacerów. Śnieżnik jest chętnie odwiedzany zarówno przez zwolenników długich wędrówek, geologów amatorów, jak i miłośników atrakcji przyrodniczych.

- Dalsza wędrówka z przewodnikiem do Wodospadu Wilczki. Największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, drugi co do wysokości w Sudetach. Powstał na linii uskoku tektonicznego, skąd rzeka Wilczka spada z 22 m do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim, którego pionowe skały osiągają nawet 25 m. Wokół wodospadu rośnie piękny, stary las mieszany i wznoszą się malownicze skałki. Wodospad wraz z najbliższym otoczeniem objęte są od 1958 r. ochroną i tworzą rezerwat przyrody „Wodospad Wilczki”. Teren rezerwatu przystosowany jest do zwiedzania. Nad wodospadem znajduje się mostek, a wokół niego wyznaczono ścieżki oraz schodki prowadzące do tarasów widokowych, tak by można było oglądać wodospad i wąwóz z każdej strony.

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
5 dzień:
 
- Śniadanie. Wykwaterowanie.

- Przejazd do Wrocławia. Czas wolny na zwiedzanie indywidualne Starego Miasta oraz zakup pamiątek. Jedno z najładniejszych miejsc we Wrocławiu. Otoczona z czterech stron kamienicami tworzy niesamowity klimat spokoju i harmonii. Wśród wielu ogródków każdy znajdzie dla siebie miejsce by w spokoju i w odpowiednim towarzystwie miło spędzić czas. Uliczni grajkowie, sprzedawcy rękodzieła artystycznego, turyści - można tam spotkać każdego. Jak w większości polskich miast, jedną z najcenniejszych budowli na Starym Mieście jest Ratusz. We Wrocławiu jest on doskonałym przykładem gotycko-renesansowej architektury mieszczańskiej. W jego południowej fasadzie zlokalizowana jest Piwnica Świdnicka, gdzie zakosztować można miodów pitnych. W zachodniej części mieści się zbudowana ze szklanych płyt fontanna - jeden z symboli miasta. W granicach Starówki znajduje się również żydowska dzielnica z piękną synagogą pod Białym Bocianem oraz licznymi koszernymi restauracjami. Zwiedzając Stare Miasto warto również przyjrzeć się kamieniczkom, a także zajrzeć na Plac Solny – średniowieczny plac targowy z klasycystycznym gmachem Starej Giełdy. Rynek Główny we Wrocławiu przez cały rok zapewnia liczne atrakcje kulturalne i rozrywkowe. Dlatego jest miejscem, którego żaden turysta nie powinien ominąć będąc w stolicy Dolnego Śląska.

- Wyjazd w drogę powrotną. Po trasie czas wolny na ciepły posiłek.

- Powrót do miejsca zbiórki w godzinach wieczornych.

Cena 663 zł zawiera:

- transport komfortowym autokarem z klimatyzacją,
- opłaty parkingowe,
- bilety wstępu na wszystkie atrakcje,
- usługi przewodników,
- opiekę pilota,
- 4 noclegi w pokojach z łazienkami,
- wyżywienie (4 x śniadania, 4 x obiadokolacje),
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.

+ możliwość zamówienia obiadu po trasie – 20zł


Uwaga! Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.  Pilot nie oprowadza po atrakcjach zawartych w programie.
Gwarantujemy dobry standard noclegu i wyżywienia! Nie umieszczamy grup w hostelach!


Minimalna liczba uczestników 45 osób pełnopłatnych + 4 wychowawców (gratis). 


UWAGA! Każdy program modyfikujemy według życzeń klienta.

 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji