09, Wrocław z Karkonoszami – 5 dni
CENA: od 749 zł



HARMONOGRAM PROGRAMU


1 dzień:

 
- Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych.

- Przejazd do Wrocławia. Zwiedzanie Panoramy Racławickiej. Jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt XIX w. kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas. Obraz olejny „Bitwa pod Racławicami” namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem J. Styki i W. Kossaka przedstawia jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi. To nietuzinkowe dzieło obejrzało we Wrocławiu ok. 4 mln osób. Wystawiona w specjalnie wybudowanej  rotundzie do dziś wzbudza zachwyt odwiedzających. Była pierwszą z cyklu wielkich panoram polskich i jako jedyna zachowała się w całości do naszych czasów. Zwiedzanie rozpoczniemy od krętego przejścia ciemnym tunelem na platformę widokową. Podczas półgodzinnego seansu czytany jest przez lektora przebieg bitwy racławickiej w oparciu o historyczne źródła. Ponadto w gablotach na obrzeżach rotundy znajduje się ekspozycja „Barwa i broń wojsk walczących pod Racławicami 4 kwietnia 1794”. Prezentowanych jest na niej 107 figurek ukazujących żołnierzy polskich i rosyjskich w mundurach z epoki.

- Spacer z przewodnikiem po Starówce. Jedno z najładniejszych miejsc we Wrocławiu. Otoczona z czterech stron kamienicami tworzy niesamowity klimat spokoju i harmonii. Wśród wielu ogródków każdy znajdzie dla siebie miejsce by w spokoju i w odpowiednim towarzystwie miło spędzić czas. Uliczni grajkowie, sprzedawcy rękodzieła artystycznego, turyści - można tam spotkać każdego. Jak w większości polskich miast, jedną z najcenniejszych budowli na Starym Mieście jest Ratusz. We Wrocławiu jest on doskonałym przykładem gotycko-renesansowej architektury mieszczańskiej. W jego południowej fasadzie zlokalizowana jest Piwnica Świdnicka, gdzie zakosztować można miodów pitnych. W zachodniej części mieści się zbudowana ze szklanych płyt fontanna - jeden z symboli miasta. W granicach Starówki znajduje się również żydowska dzielnica z piękną synagogą pod Białym Bocianem oraz licznymi koszernymi restauracjami. Zwiedzając Stare Miasto warto również przyjrzeć się kamieniczkom, a także zajrzeć na Plac Solny – średniowieczny plac targowy z klasycystycznym gmachem Starej Giełdy. Rynek Główny we Wrocławiu przez cały rok zapewnia liczne atrakcje kulturalne i rozrywkowe. Dlatego jest miejscem, którego żaden turysta nie powinien ominąć będąc w stolicy Dolnego Śląska. Zwiedzanie z przewodnikiem.

- Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.


2 dzień:
 
- Śniadanie.

- Przejazd do Karpacza. Przejazd wyciągiem na Kopę z przejściem na Śnieżkę. Najwyższy szczyt Sudetów (1602 m n.p.m.). Charakterystyczny piramida pokryta rumowiskiem skalnym - gołoborze, będącym efektem wietrzenia mrozowego. Wystająca 200 metrów ponad Równię, Śnieżka jest miejscem, z którego można podziwiać wspaniałe panoramy. Widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km. Góra ta jest miejscem pielgrzymek turystów nie tylko z Polski. Tłumnie odwiedzana w lecie, w okresie zimowym często staje się pustelnią, kiedy to z uwagi na warunki atmosferyczne jest szczytem nie do zdobycia jak wydaje się większości turystom. Będąc już na szczycie zobaczymy kaplicę św. Wawrzyńca (patrona przewodników) oraz obserwatorium wysokogórskie (kompleks trzech brył w kształcie dysków). Ponadto Śnieżka jest miejscem, gdzie można obserwować rzadko gdzie indziej spotykane zjawiska meteorologiczne jak ognie św. Elma, widmo Brockenu, czy Glorię. Wędrówka z przewodnikiem górskim.

- Zwiedzanie Świątyni Wang. Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII/XIII w. w miejscowości Vang (Norwegia). Zły stan techniczny oraz niewielki rozmiar budynku sprawiły, że postanowiono go sprzedać. Kościół rozebrano i przetransportowano do Berlina. Jednak na prośbę hrabiny Fryderyki z Bukowca darowano go ówczesnemu Karpaczowi. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Swoją architekturą łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. W trakcie odbudowy kościół został nieco zmieniony. Dobudowano do niego kamienną wieżę, która ma chronić go przed porywistymi wiatrami wiejącymi od strony Karkonoszy. Wewnątrz zachowały się nieliczne oryginalne elementy drewniane wykonane z sosny skandynawskiej: 4 słupy narożne, 4 kolumny wewnętrzne, 2 kolumny w wejściu do chóru oraz portale. Są one bogato zdobione motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz pismem runicznym. Cennym elementem wyposażenia jest okazały XIX w. krucyfiks wyrzeźbiony w jednym pniu dębowym, z lipową figurą Chrystusa. Po obu stronach ołtarza stoją na postumentach dwa kandelabry przedstawiające łabędzia, jako symbol wierności i serce, jako symbol miłości. Świece na tych świecznikach są zapalane tylko podczas ślubów, a sama Świątynia Wang znana jest szeroko jako kościół szczęśliwych małżeństw. Zwiedzanie z przewodnikiem.

- Przejazd do Jeleniej Góry. Pobyt w Termach Cieplice. Kompleks basenów rekreacyjno – sportowych, unikalny w skali województwa dolnośląskiego. Wyjątkowość Term Cieplickich polega na tym, że wykorzystują wody termalne o niespotykanym w skali europejskiej składzie chemicznym i temperaturze, co ma nieoceniony, dobroczynny wpływ na regenerację całego organizmu. W skład kompleksu basenów wchodzą: basen rekreacyjny z torami pływackimi; 2 brodziki dla dzieci ze zjeżdżalnią i tryskaczami; 2 baseny termalne z atrakcjami wodnymi takimi jak: hydromasaże, huśtawka i leżanki wodne; basen termalny zewnętrzny; basen rekreacyjny zewnętrzny ze zjeżdżalnią, leżankami i koszami do gry w basketball. Kompleks basenów uzupełniony jest strefą SPA obejmującą: sauny fińskie, saunę parową i infrared, bicze wodne, jacuzzi, tepidarium, grotę śnieżną, fontannę lodową, strefę relaksu z podgrzewanymi leżankami oraz gabinet do masażu. Zapraszamy do odpoczynku i zabawy w basenach Term Cieplickich na łącznej powierzchni 1155 m2!

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nocleg.
3 dzień:
 
- Śniadanie.

- Przejazd do Zamku Chojnik. Zamek Chojnik to świetnie zachowane ruiny warowni obronnej z XIII w. wzniesiono na górze o tej samej nazwie na wysokości 627 m n.p.m.  W drugiej połowie XIII w. Bolesław Łysy-Rogatka wzniósł tu dwór myśliwski o cechach obronnych, który pod później rozbudował Bolko I Surowy. Na skalistym szczycie opadającym od południa pionową ścianą powstała kamienna twierdza, choć niewielkich rozmiarów to przez swoje położenie niezwykle trudna do zdobycia. Zamek nigdy, mimo wielu prób, nie został zdobyty. Zniszczył go jednak piorun, od którego uderzenia spłoną w 1675 roku. Wspinaczka, choć nieco mozolna, nagrodzona jest malowniczym widokiem na całą  Kotlinę Jeleniogórską. A z wieży zamkowej rozciąga się przepiękna panorama na Karkonosze, Izery i Rudawy Janowickie. Każdego roku odbywa się tu Turniej Kuszniczy o Złoty Bełt Zamku Chojnik. W pogodne letnie weekendy można trafić na pokazy walk rycerskich przygotowywane przez tamtejsze bractwo rycerskie.

- Przejazd do Szklarskiej Poręby. Zwiedzanie Wodospadu Kamieńczyka i Szklarki. Jedną z górskich atrakcji są wodospady, które tworzą potoki spływające z gór. W okolicy Szklarskiej Poręby znajdują dwa wodospady, które są łatwo dostępne i licznie odwiedzane przez turystów. Kamieńczyk to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Jego próg znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. i spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się, po części wykuta sztucznie przez Walończyków, jaskinia – tzw. „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów. Zaś Wodospad Szklarki znajduje się w środkowej części Wąwozu, na skalnym progu na wysokości 520 m n.p.m. Spada w dół kaskadą zwężającą się u dołu i skręcającą spiralnie. Strumień wody ma wysokość 13,3 m. Wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą już ze średniowiecza. Przez wszystkie stulecia wodospad był uwieczniany w opisach, rycinach i obrazach, bowiem uważano to miejsce za szczególnie romantyczne i piękne. W 1868 roku przy wodospadzie wybudowano gospodę, która z czasem przekształcona została w dzisiejsze Schronisko „Kochanówka”. Wędrówka z przewodnikiem górskim.

- Powrót o miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja.

- Dyskoteka. Nocleg.
4 dzień:
 
- Śniadanie.

- Wyjazd do Pragi. Zwiedzanie z przewodnikiem Hradczan. Powstała w XIV w. „królewska” dzielnica na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy w Pradze. W jej skład wchodzi kompleks zamku królewskiego, Bazylika św. Jerzego, słynna Złota Uliczka, ogrody królewskie z Belwederem oraz, budowana przez sześć stuleci, katedra św. Wita. Jej elementami są także: całe byłe miasto Hradczany włącznie z obszarem zajmowanym przez Loretę oraz dzielnicę Nowy Świat. Hradczany są od wieków centrum czeskiego dowodzenia. Siedziba czeskich królów, a od upadku komunizmu – prezydenta. Zamek i katedra górują nad miastem. W ciągu dnia zatłoczone przez turystów, w nocy – wymarzone miejsce na romantyczny spacer. Będąc na Hardczanach warto wziąć udział w uroczystej zmianie warty odbywającej się codziennie punktualnie o godz.12. Wtedy to dwa regimenty przekazują sobie nawzajem sztandar Prezydenta Republiki Czeskiej w takt muzyki. W trakcie całodziennego pobytu zobaczymy m.in.: Zamek, Starówkę, Most Karola, katedrę św. Wita.

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
5 dzień:
 
- Śniadanie

- Przejazd do Wałbrzycha. Zwiedzanie Zamku Książ. Zamek Książ jest jednym z największych zamków w Polsce i Europie. Zbudowany na urwistym skalnym cyplu, na wysokości 395 m n.p.m., otoczony głęboką kotliną porośniętą lasem. Niegdyś nazywany był „perłą Śląska”, a także „zamkiem z bajki”. Położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego jest budowlą charakteryzującą się różnymi stylami architektury, posiadającą ponad 400 pomieszczeń. Dzisiejszy Zamek znacznie różni się od tego, jaki był w dawnych wiekach. W średniowieczu funkcjonował jako typowy zamek rycerski, pełniący ważną rolę w systemie zamków obronnych wzdłuż granicy księstw piastowskich. Pierwotna warownia obronna, wzniesiona pod koniec XIII w. przez piastowskiego księcia Bolka I zwanego Surowym, z czasem stała się rezydencją książęcą. Zamek, nazywany „Kluczem do Śląska”, miał wówczas duże znaczenie strategiczne, gdyż zabezpieczał drogi handlowe ze Śląska do Czech… Zwiedzanie rozpoczniemy od poznania historii zamku i jego mieszkańców. Trasa z przewodnikiem prowadzi przez salony barokowe, pomieszczenia zniszczone w okresie II wojny światowej, jak i innych sal zamkowych. Następnie udamy się na tarasy i z ich poziomu wejdziemy do tunelu z okresu II wojny światowej, na poziomie 15 m pod zamkiem. Dla turystów udostępniona jest część tunelu o długości 96 m, szerokości 1,5 m oraz wysokości 2,5 m, kończącego się niedokończoną klatką schodową.

- Wyjazd w drogę powrotną.( możliwość zamówienia obiadu + 20 zł)

- Powrót do miejsca zbiórki.

Cena od 749 zł zawiera:

- transport komfortowym autokarem wyposażonym  DVD, klimatyzację,
- opłaty parkingowe,
- bilety wstępu na wszystkie atrakcje,
- usługi przewodników,
- usługi pilota,
- 4 noclegi w pokojach z łazienkami,
- wyżywienie (4 x śniadania, 3 x obiadokolacje, 1 x ognisko z kiełbaskami),
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.



Minimalna liczba uczestników 45 osób pełnopłatnych + 4 wychowawców (gratis). 
Uwaga! Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Gwarantujemy dobry standard noclegu i wyżywienia! Nie umieszczamy grup w hostelach!



UWAGA! Każdy program modyfikujemy według życzeń klienta.

 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji