12, Z plecakiem przez Bieszczady – 5 dni
CENA: 650 zł



HARMONOGRAM PROGRAMU


1 dzień:

 
- Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych.

- Przejazd nad Zalew Soliński. Spacer z przewodnikiem po zaporze. Zalew Soliński to 500 mlm3 wody, które w ryzach trzymają „zielone wzgórza” oraz 2 000 000 ton betonu. Dziś zbiornik powstały w sercu Bieszczadów, to serce turystyczne całego regionu, miejsce w którym po górskiej wędrówce zasmakujemy orzeźwienia. Zapora w Solinie słynie z niezwykłej panoramy, widoku na jezioro i monumentalnych gabarytów. Znane turystom miejsce w bieszczadzkich górach stanowi także – zgodnie z nazwą – działającą elektrownię wodną. Spacerując po tamie skupiamy się na górskich widokach, a pod naszymi stopami woda pracuje ciężko wytwarzając elektryczność. Obiekt kryje wiele tajemnic. Nie każdy wie, że pod powierzchnią wody znajdują się jeszcze pozostałości dawnych zabudowań. Można powiedzieć, że mamy do czynienia z Polską Atlantydą – zatopionym miastem. Gdyby ktoś martwił się o wytrzymałość misternej konstrukcji, powinien porzucić swoje obawy. Beton, z którego zbudowano tamę ma podobno przetrwać aż sto lat!

- Przyjazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.


2 dzień:
 
- Śniadanie.

- Przejazd na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wejście z przewodnikiem na Tarnicę. Najwyższy szczyt w paśmie Bieszczadów. Jej wysokość to 1346 m n.p.m. Szczyt wyróżnia się charakterystyczną sylwetką. Przełęcz Goprowska oddziela go od sąsiedniego masywu Krzemienna, zaś charakterystyczna, ostro wcięta w grzbiet przełęcz, łączy się z Szerokim Wierchem. To właśnie od tej przełęczy wywodzi się nazwa góry, słowo „tarnita” w języku rumuńskim oznacza siodło, przełęcz. Tarnica jest z całą pewnością najbardziej atrakcyjnym punktem widokowym w całych polskich Bieszczadach. Ze szczytu obserwujemy niesamowitą panoramę sąsiednich grzbietów, a przy sprzyjającej pogodzie i dobrej widoczności możemy zauważyć Tatry. Grzbiet góry jest wąski, ostry oraz nieco wydłużony, posiada dwa wyraźne wierzchołki. Znajdują się tam złomiska skał, bruzdy naturalnych zagłębień oraz pozostałości po wojennych okopach. Od strony południowej zaobserwujemy opadającą w dół wielką, skalną ścianę, a niżej wielkie pola kamiennego rumoszu. Na głównym wierzchołku zlokalizowany jest punkt geodezyjny oraz żelazny krzyż wraz z tablicą - mają one upamiętniać pobyt w tym miejscu księdza Karola Wojtyły - 5 sierpnia 1953.

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
3 dzień:
 
- Śniadanie.

- Przejazd w okolice Krosna. 1,5 godz. przejażdżka słynnymi Bieszczadzkimi Drezynami Rowerowymi. To jedyna tego typu atrakcja w Polsce! Codziennie, nawet w deszczowe dni, kilkanaście pojazdów wyrusza w kierunku Ustrzyk i Zagórza. W każdym - czwórka amatorów wędrówek rowerowo-kolejowych porusza się po trasie zbudowanej w 1872 r., za czasów Cesarstwa Austriackiego. Dwie osoby kręcą pedałami, dwie odpoczywają na ławeczce. I tak zaczynamy pierwszą w swoim życiu jazdę na rowerze po szynach. Gwizdek kierownika składu zwiastujący gotowość odjazdu i ruszamy! Bieszczadzkie drezyny zostały uznane za Najlepszy Produkt Turystyczny roku 2015.

- Przejazd do Bóbrki. Wędrówka z przewodnikiem do kamieniołomu u podnóża Kozińca. Opadający w kierunku Zalewu Myczkowieckiego kamieniołom na stoku góry Koziniec (522m n.p.m.) w Bóbrce, jak i utworzony w jego pobliżu rezerwat przyrody to miejsce, które z pewnością warto zobaczyć podczas pobytu na tym terenie. Nieczynny obecnie kamieniołom jest miejscem dość ciekawym, przede wszystkim jako doskonały punkt widokowy w kierunku Soliny. Przemieszczając się po dawnych stanowiskach wydobywczych dostrzec można ciekawe odkrywki, ukazujące budowę geologiczną tego miejsca. Samo wyrobisko ma ok. 300m długości i 90m szerokości. Widoczna jest tu stropowa część warstw krośnieńskich, stanowiący większość kompleks piaskowców które posłużyły jako budulec dla solińskiej zapory.

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Ognisko z pieczeniem kiełbasek i dyskoteką. Nocleg.
4 dzień:
 
- Śniadanie.

- Przejazd do Bóbrki. Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. Zapraszamy do jedynego muzeum położonego na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej. Można tu zobaczyć ropę naftową w stanie naturalnym, XIX w. kopanki (szyby naftowe) oraz pospacerować pięknymi alejkami pośród lasu. W Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce zebrano dokumenty dotyczące ropy naftowej, technik związanych z jej wydobyciem, eksploatacją i rafinerią. Do najciekawszych zabytków należą czynne do dziś kopanki (tzn. szyby) z lat 60. XIX w. - „Franek” i „Janina”. Kopane były ręcznie (łopatami, kilofami, drągami), a dopiero później pogłębione metodą wiertniczą (tzn. wiertnicą ręczną). Ropa wydobywana z kopanki „Franek” służy w muzeum do celów konserwatorskich, natomiast kopanka „Janina” jest w dalszym ciągu eksploatowana na skalę przemysłową. Na terenie Muzeum znajdują się również budynki i narzędzia wykorzystywane niegdyś w kopalni. Muzeum gromadzi również obiekty z innych kopalń karpackiego zagłębia roponośnego, a także z całej Polski, np. lokomobila parowa i windy wyciągowe. Przechadzając się alejkami parku mijamy więc nie tylko XIX w. szyby naftowe i wiertnice, ale także urządzenia wykorzystywane współcześnie lub w nieodległej przeszłości - jak choćby stacja benzynowa zaprojektowana w latach 80. Taki dobór eksponatów pozwala zwiedzającym na zapoznanie się z historią przemysłu naftowego od jego początków po dzień dzisiejszy.

- Udział w warsztatach „Geologia - nauka o ziemi. Poszukiwanie gazu w skałach”. Lekcja podzielona jest na dwie części - pierwsza odbywa się w sali audiowizualnej, jest to forma wykładu połączonego z pokazem multimedialnym oraz z prezentacją próbek różnych skał. Druga część lekcji to pokaz multimedialny o gazie ziemnym. W specjalnej sali ekspozycyjnej dzieci poznają wędrówkę gazu ziemnego od badań geologicznych przez poszukiwania, eksploatację, magazynowanie, gazownictwo aż po odbiór i wykorzystanie w różnych branżach.

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
5 dzień:
 
- Śniadanie. Wykwaterowanie.

- Przejazd do Rzeszowa. Zwiedzanie z przewodnikiem Podziemnej Trasy Turystycznej. Podziemna sieć, budowana latami przez samych mieszkańców miasta, która służyła im jako sklepy, zakłady produkcyjne, a w czasie wojen i kataklizmów, jako schronienie. Dziś korytarze są pięknie odrestaurowane i wzbogacone o ciekawą ekspozycję historyczną. Podziemna Trasa Turystyczna znajduje się na głębokości 0,5 – 10 m pod płytą Rynku i kamienicami, na trzech kondygnacjach. Długość wszystkich korytarzy, których jest 15, to prawie 370 m, a prowadzą one do 25 piwnic, które powstały na przełomie  XIV-XVIII.

- Wyjazd w drogę powrotną. Po trasie czas wolny na ciepły posiłek.

- Powrót do miejsca zbiórki w godzinach wieczornych.

Cena 650 zł zawiera:

- transport komfortowym autokarem z klimatyzacją,
- opłaty parkingowe,
- bilety wstępu na wszystkie atrakcje,
- usługi przewodników,
- opiekę pilota,
- 4 noclegi w pokojach z łazienkami,
- wyżywienie (4 x śniadania, 3 x obiadokolacje, 1 x ognisko z kiełbaskami),
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.

+ możliwość zamówienia obiadu po trasie – 20zł



Minimalna liczba uczestników 45 osób pełnopłatnych + 4 wychowawców (gratis). 
Uwaga! Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.  Pilot nie oprowadza po atrakcjach zawartych w programie.
Gwarantujemy dobry standard noclegu i wyżywienia! Nie umieszczamy grup w hostelach!



UWAGA! Każdy program modyfikujemy według życzeń klienta.

 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji