13, Góry Stołowe – Skalne Miasto 4 dni
CENA: 529 zł


HARMONOGRAM PROGRAMU


1 dzień:

 
- Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych.

- Przejazd do Wrocławia. Czas wolny na  Starym Mieście. Jedno z najładniejszych miejsc we Wrocławiu. Otoczona z czterech stron kamienicami tworzy niesamowity klimat spokoju i harmonii. Wśród wielu ogródków każdy znajdzie dla siebie miejsce by w spokoju i w odpowiednim towarzystwie miło spędzić czas. Uliczni grajkowie, sprzedawcy rękodzieła artystycznego, turyści - można tam spotkać każdego. Jak w większości polskich miast, jedną z najcenniejszych budowli na Starym Mieście jest Ratusz. We Wrocławiu jest on doskonałym przykładem gotycko-renesansowej architektury mieszczańskiej. W jego południowej fasadzie zlokalizowana jest Piwnica Świdnicka, gdzie zakosztować można miodów pitnych. W zachodniej części mieści się zbudowana ze szklanych płyt fontanna - jeden z symboli miasta. W granicach Starówki znajduje się również żydowska dzielnica z piękną synagogą pod Białym Bocianem oraz licznymi koszernymi restauracjami. Zwiedzając Stare Miasto warto również przyjrzeć się kamieniczkom, a także zajrzeć na Plac Solny – średniowieczny plac targowy z klasycystycznym gmachem Starej Giełdy. Rynek Główny we Wrocławiu przez cały rok zapewnia liczne atrakcje kulturalne i rozrywkowe. Dlatego jest miejscem, którego żaden turysta nie powinien ominąć będąc w stolicy Dolnego Śląska.

- Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.


2 dzień:
 
- Śniadanie.

- Przejazd do Parku Narodowego Gór Stołowych. Wędrówka z przewodnikiem na Szczeliniec Wielki. Najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Należy on do tzw. Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Pomimo niedużej wysokości bezwzględnej szczyt ten jest widoczny już z daleka jako trapezoidalny blok skalny porośnięty lasem iglastym. Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta („Wielbłąd”, „Małpa”) oraz głębokie wąwozy i korytarze („Piekiełko”, „Diabelska Kuchnia”) tworzące labirynt skał. Ciekawostką są dwie skały, tzw. chybotki: „Kołyska Księżniczki Emilki” oraz „Serce Ducha Gór”, które, pomimo znacznej masy, można niewielkim wysiłkiem poruszyć. Wewnątrz licznych korytarzy panuje swoisty mikroklimat, a w niektórych miejscach śnieg utrzymuje się do lipca. Ciekawostką jest, że na Szczelińcu, a dokładniej w „Piekiełku”, kręcono film „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

- Zwiedzanie z przewodnikiem skalnego labiryntu Błędne Skały. Osobliwy labirynt skalny był już atrakcją turystyczną kilka wieków temu. Owiany legendami i opowieściami o zabłąkanych wędrowcach, którzy ginęli z głodu nie mogąc znaleźć drogi wyjścia, dziś jest miejscem bezpiecznym i wartym polecenia. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: „Skalne Siodło", „Kurza Stopka”. Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów. Ponadto na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie „Skalne Czasze". Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze!

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
3 dzień:
 
- Śniadanie.

- Przejazd na teren Czech. Zwiedzanie z przewodnikiem Adrspachu – Skalnego Miasta. Przepiękne, unikalne Skalne Miasto. Formy skalne zbudowane z piaskowca płytowego malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez naturę. 100 m skalne ściany sprawiają często monumentalne wrażenie. Przez bardzo długi czas wiedza o Skalnym Mieście była bardzo ograniczona. Dopiero w 1824r. wielki pożar odsłonił skały i sprawił że dostęp do nich stał się łatwiejszy. Bardzo szybko powstały pierwsze trasy turystyczne, a turyści zaczęli licznie odwiedzać Adrspach. Widoki tutaj są nieziemskie, dlatego tez nikogo nie dziwi fakt, że kręcono tutaj m.in. „Opowieści z Narnii”. Część nazw skał ma swoje korzenie w pierwszych wyprawach w te rejony, a część została nadana współcześnie i przeważnie nawiązuje do ich kształtu. Ponadto podczas wędrówki natkniemy się na skalny wodospad, piękne szmaragdowe jezioro starej piaskarni otoczone różnobarwną roślinnością oraz górne jeziorko gdzie ciekawą atrakcją jest przepływ wieloosobowymi tratwami. Zalety Adrspach potrafią zachwycić nawet wybrednych koneserów turystyki górskiej. Właściwie o każdej porze roku Skalne Miasto zachwyca: jesienią barwnymi kolorami, zimą kontrastem białych czap na szczytach skał, a wiosną, świeżością i pięknem zieleni.

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
4 dzień:
 
- Śniadanie. Wykwaterowanie.

- Przejazd do Czernej. Zwiedzanie z przewodnikiem Kaplicy Czaszek. Jedna z największych osobliwości Ziemi Kłodzkiej, ewenement nie tylko w Polsce, ale i w skali europejskiej. Barokowa kaplica murowana posadowiona na podstawie kwadratu. Zewnętrznymi wymiarami obiekt niewielki, ale ze względu na ilość zgromadzonych tu relikwi przyprawia o dreszcz grozy. Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. Dalsze 20–30 tys. szczątków leży w krypcie pod kaplicą. Na ścianie głównej znajduje się niewielki skromny ołtarz z barokowym krucyfiksem. Wśród piszczeli i czaszek ułożonych warstwami przy ścianach kaplicy znajdują się dwie drewniane rzeźby aniołów, jeden z trąbką i napisem łacińskim „Powstańcie z martwych”, drugi z wagą i napisem „Pójdźcie pod sąd”. Kaplicę zbudował w latach 1776–1804 miejscowy proboszcz po tym jak odkrył na skarpie ludzkie szczątki. Były to kości ofiar wojen na Ziemi Kłodzkiej, prawdopodobnie z czasów wojen: trzydziestoletniej (1618-1648) oraz prusko-austriackiej, a także szerzącej się po tej ostatniej epidemii cholery.

- Wyjazd w drogę powrotną. Po trasie czas wolny na ciepły posiłek.

- Powrót do miejsca zbiórki w godzinach wieczornych.


Cena 529 zł zawiera

- transport komfortowym autokarem z klimatyzacją,
- opłaty parkingowe,
- bilety wstępu na wszystkie atrakcje,
- usługi przewodników,
- opiekę pilota,
- 3 noclegi w pokojach z łazienkami,
- wyżywienie (3 x śniadania, 3 x obiadokolacje),
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.
+ możliwość zamówienia obiadu po trasie – 20zł




Cena obowiązuje przy grupie min. 45 osób + 4 wychowawców (gratis).
Uwaga!
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.  Pilot nie oprowadza po atrakcjach zawartych w programie.
Gwarantujemy dobry standard noclegu i wyżywienia! Nie umieszczamy grup w hostelach!



Zapisy oraz informacje:
Biuro Podróży Essentia, ul. Kilińskiego 44, Ostrołęka.
Tel. 575-509-809

 
UWAGA! Każdy program modyfikujemy według życzeń klienta.

 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji