11, Szlakiem polskiego orientu – 2 dni
CENA: od 268 zł


HARMONOGRAM PROGRAMU


1 dzień

- Wyjazd z miejsca zbiórki w godz. porannych.

- Przejazd do Tykocina. Zwiedzanie Wielkiej Synagogi. Okazała, zachowana do dziś synagoga została wzniesiona w 1642 r., w miejscu wcześniejszej drewnianej bożnicy z XV w., w centrum żydowskiej dzielnicy Kaczorowo. Uważa się ją za drugą pod względem wielkości w Polsce, po Starej Synagodze w Krakowie. Tykocińska synagoga o dziwo oparła się kataklizmowi wojennemu i stała się atrakcją turystyczną dzięki wspaniałemu stanowi zachowania wnętrz. Oprócz bogatego zbioru judaików wnętrze zaskakuje wieloma oryginalnymi elementami wyposażenia. Bardziej religijny aniżeli muzealny nastrój zawdzięcza malowidłom ściennym, w tym wielu hebrajskim tekstom modlitewnym. Zlokalizowana pośrodku głównej sali bima (odpowiednik kazalnicy w kościele chrześcijańskim) sprawia wrażenie gotowej do wystąpienia rabina. Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie lepiej niż w Tykocinie można zrozumieć, czym było polsko-żydowskie sąsiedztwo. Dla dzisiejszego Polaka to pouczająca wycieczka w nieznany, miniony świat.

- Przejazd do Białegostoku. Zwiedzanie z przewodnikiem Pałacu Branickich oraz Plant. Pałac Branickich to jeden z najciekawszych zabytków Białegostoku i jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Ze względu na bogaty wystrój nawiązujący do francuskich wzorów i otaczający go ogród określany bywa mianem polskiego Wersalu. Park Planty to doskonałe miejsce na wypoczynek od zgiełku miasta. Spacer alejami umilają pięknie przystrzyżone żywopłoty, kompozycje rabat kwiatowych, okazałe tuje oraz zadbane sadzawki.

- Przejazd na Stare Miasto. Czas wolny. Możliwość degustacji płynnej czekolady w słynnej Pijalni Czekolady E.Wedla (płatne we własnym zakresie). W ostatnich latach Rynek przeszedł transformację i jest dziś jedną z wizytówek miasta. Wczesnym przedpołudniem spotkać tu można dzieci, które wyszły na spacer z babciami, wspinające się na kamienne kręgi, pokazujące pod szkłem historię miasta. Starsi panowie gawędzą na ławkach lub czytają gazety. Przed południem, gdy otwierają się drzwi okolicznych kawiarni, pojawiają się pierwsi amatorzy małej czarnej, lodów i plotek ze znajomymi. To także pora, gdy pokazują się pierwsi umówieni obok charakterystycznego punktu jakim jest owalna fontanna. Popołudniami, czyli po szkole i po pracy, rynek tętni już życiem i tak jest do wieczora.

- Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.2 dzień

- Śniadanie. Wykwaterowanie.

- Przejazd do Supraśla. Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Ikon. Utworzone na terenie prawosławnego monasteru (zakonu) w Supraślu, który ma ponad pięćsetletnią tradycję. W zbiorach Muzeum jest ok. 1,2 tys. ikon. Od 2007 r.  funkcjonuje tu pierwsza stała ekspozycja mająca charakter multimedialny, eksponaty są wzbogacone o oprawę świetlną, obrazową i dźwiękową. To wszystko, podobnie jak dekoracje w każdej z 9 sal (nawiązujące m.in. do wnętrza cerkwi, pustelniczej pieczary czy też wiejskiej chaty) wprowadzić ma oglądających w kontemplacyjny nastrój i pomóc w zrozumieniu roli ikony w prawosławiu.

- Przejazd do Kruszynian. Zwiedzanie z przewodnikiem meczetu. Najstarszy w Polsce muzułmański drewniany meczet z XVIII w. Unikalny zabytek, gdyż w granicach Rzeczpospolitej znajdują się tylko dwa tego typu obiekty (drugi znajduje się w Bohonikach). Tatarzy, którzy wybudowali meczet pochodzą od sławnej Złotej Ordy), która wsławiła się licznymi podbojami  na terenach od Irtyszu do gór Kaukazu, Morza Czarnego i dorzecza Wołgi i Kamy. Architekturą meczet nawiązuje do katolickiego kościoła: zbudowany na planie prostokąta, przykryty dwuspadowym dachem, od frontu zwieńczony dwiema wieżyczkami i jedną w centralnej części budowli. Z zewnątrz i wewnątrz pokryty jest drewnianą ciemnozieloną boazerią (zieleń kolor islamu). Wnętrze zgodnie z muzułmańskim układem podzielona jest na część męską, gdzie znajduje się mihrab (wnęka wskazująca kierunek Mekki), minbar (stąd imam głosi kazania) oraz przestronny balkon na którym przebywa młodzież. W drugiej wydzielonej części przebywają kobiety i jedynie przez niewielkie okna zasłonięte firanką mogą spoglądać na część męską. Całość ozdobiona jest napisami koranicznymi i zdjęciami lub obrazami meczetów. Uwaga! Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie - nakaz religijny. Osobom pod wpływem alkoholu wstęp do meczetu jest zabroniony - nakaz religijny. Wewnątrz meczetu zabrania się robienia zdjęć.

- Spacer po mizarze.  Cmentarz muzułmański ma ok. 300 lat, znajdują się na nim groby tak stare, tradycyjne, jak i nowe, przypominające te chrześcijańskie. Różnią się od tych, które znamy inskrypcjami i symbolami. Nie zobaczymy tutaj krzyża czy słów katolickich modlitw. Zamiast tego znajdziemy islamski półksiężyc z gwiazdą, oraz wersety Koranu. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1704r. Odczytywane z nagrobnych kamieni egzotyczne imiona: Fatima, Dżemila, Aladyn, Selim, Ali, Mustafa przywodzą na myśl „Baśnie z tysiąca i jednej nocy”...

- Przejazd do Tatarskiej Jurty. Udział w warsztatach tradycyjnej kuchni tatarskiej. Pierekaczewnik, kołduny tatarskie, pieremiacz, cebulniki, kibin, czebureki - te nazwy brzmią tajemniczo i nie wiadomo czego można się po nich spodziewać. Jaka jest tatarska kuchnia? Mięsna, kaloryczna, ale także bardzo zróżnicowana, jak sami Tatarzy. Przecież jest to naród koczowniczy, który nie ma własnej ziemi, własnej państwowości, jako naród nigdzie nie zagrzał dłużej miejsca. Jego historia to wielka wędrówka, podczas której poznawali nowe smaki i adaptowali je do własnej kuchni. Dlatego w ich kuchni widoczne są wpływy tureckie, ukraińskie, rosyjskie czy kaukaskie, bo właśnie przez te ziemie wędrowali Tatarzy. Podczas wędrówki większość potraw przyrządzało się na palenisku w środku jurty. W takich warunkach najłatwiej przyrządzić jest potrawę jednogarnkową. W kuchni tatarskiej nie ma podwójnej obróbki, wcześniejszego duszenia czy też obsmażania mięsa, ani miejsca na wyrafinowane i skomplikowane dania, tutaj króluje prostota!

- Wyjazd w drogę powrotną.

- Przyjazd do miejsca zbiórki w godzinach wieczornych.Cena od 268 zł  zawiera:   

- transport komfortowym autokarem z klimatyzacją,
- opłaty parkingowe,
- bilety wstępu do wszystkich obiektów,
- opiekę pilota,
- usługi przewodników,
- 1 nocleg w pokojach z łazienkami,
- wyżywienie (1x śniadanie, 1x obiadokolacja),
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.
+ możliwość zamówienia obiadu po trasie – 20zł


Uwaga! Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Minimalna liczba uczestników 45 osób pełnopłatnych.

UWAGA! Każdy program modyfikujemy według życzeń klienta.

 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji