24, Kozłówka/Nałęczów/Sandomierz/Krzemionki Opatowskie/Ćmielów/Kazimierz Dolny – 4 dni
CENA: od 888 zł


HARMONOGRAM PROGRAMU



1 dzień

- Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych.

- Przejazd do Kozłówki. Zwiedzanie z przewodnikiem Pałacu Zamoyskich. Historia tego niezwykłego miejsca sięga XVIII w. Ale apogeum świetności to dopiero rok 1903, kiedy hrabia Zamoyski założył tu ordynację. Miał ambicję stworzyć tu rezydencję  marzeń. Zamawiał więc u artystów kopie najwspanialszych dzieł, jakie widział w życiu. Pałac zachwyca już od pierwszego wejrzenia, a potem jest już tylko lepiej. Kozłówka przyciąga przede wszystkim bogactwem dzieł sztuki, architektury i rzemiosła. Ogromne wrażenie robi w Kozłówce przede wszystkim ilość autentycznych elementów wyposażenia, jakie udało się tutaj przywrócić. To wyjątkowo rzadkie w polskich warunkach – niewiele arystokratycznych siedzib w naszym kraju może poszczycić się eksponatami, które oryginalnie się tam znajdowały. We wnętrzach, które zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX w. zobaczymy m.in.: neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa, mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber, które swego czasu stanowiły dawne wyposażenie pałacu. Dodatkowo, pałac w Kozłówce to prócz ekspozycji odtwarzających wnętrza również galeria sztuki sama w sobie, czego najlepszym przykładem może być zniewalająca klatka schodowa, od góry do dołu ozdobiona dziełami wysokiej klasy artystów.

- Obiad .

- Przejazd do Nałęczowa. Spacer z przewodnikiem po Parku Zdrojowym. Możliwość skosztowania lokalnych wód leczniczych (płatne dodatkowo we własnym zakresie). Tu kuruje się serce, koi nerwy, poprawia samopoczucie. Nałęczów pod Lublinem, nazywany miasteczkiem zdrowia, już ponad 100 lat temu przyciągał kuracjuszy, w tym licznych artystów. Mieszkał tu Stefan Żeromski, leczył się Bolesław Prus. Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej urokliwych zakątków tego miejsca jest Park Zdrojowy. Powstał w XVIII w. z inicjatywy Stanisława Małachowskiego, a na przestrzeni kolejnych stuleci był rozbudowywany na potrzeby kuracjuszy. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest owalny staw oraz szereg ścieżek i alei. Dodatkowym atutem jest bogaty drzewostan i palmiarnia. W centrum znajduje się zabytkowy budynek sanatoryjny – Stare Łazienki. Bogato zdobiony kolumienkami, balkonami oraz tarasami. Park Zdrojowy w Nałęczowie to istna oaza spokoju, a często spotykanym widokiem są spacerowicze dokarmiający oswojone wiewiórki i łabędzie.

- Przejście z przewodnikiem do Chaty Żeromskiego. Stefan Żeromski zafascynowany był sztuką i kulturą górali polskich, toteż jednoizbowa, przestronna, drewniana „Chata”, zbudowana dla niego w 1905 r. jako miejsce pracy twórczej i wypoczynku, została zaprojektowana została właśnie w takim  stylu. To w niej napisał m.in. „Dzieje grzechu”. Po śmierci Żeromskiego wdowa po nim przekazała budynek na muzeum. Do dziś w jego wnętrzu zobaczyć można wyposażeniem z lat 1905-1908, zachowane w nie zmienionym stanie (m.in. biurko i fotel - miejsce pracy pisarza, parawan ozdobiony reprodukcjami ulubionych przez Żeromskiego rzeźb starożytnych i sztychów, stolik do gry w szachy malowany w kwiaty przez Stanisława Witkiewicza, fotografie rodzinne, obrazy i portrety pisarza pędzla wybitnych polskich malarzy z przełomu XIX i XX w. np. Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Witkiewicza, Stanisława Noakowskiego. A także oraz pamiątki i rysunki po jego synu Żeromskiego -  Adamie, dla którego w parku wystawione zostało mauzoleum.

- Przejazd do Opatowa.

- Zakwaterowanie w Hotelu 3*.  Możliwość nielimitowanego korzystania  z sauny, siłowni, wi-fi.

- Kolacja. Nocleg.




2 dzień

- Śniadanie.

- Przejazd do Sandomierza. Zwiedzanie z przewodnikiem Starego Miasta z Bramą Opatowską. Sandomierz, czyli miasto filmowego „Ojca Mateusza” jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Malowniczo położony na nadwiślańskiej skarpie będącej stromym zakończeniem Gór Świętokrzyskich. Rynek miejski o całkiem sporych wymiarach wita turystów pięknymi kamieniczkami, przyjazną atmosferą oraz wspaniałym renesansowym ratuszem o gotyckim  rodowodzie. Brama Opatowska - prawdziwy symbol miasta, jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Stamtąd widać piękną panoramę Sandomierza...

- Przejście z przewodnikiem Podziemną Trasą Turystyczną. System dawnych IV i XV w. piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe. Trasa prowadzi pod ośmioma kamienicami. Najgłębsze wyrobiska sięgają 12 m pod płytę Rynku, a długość chodników wynosi 470 m. Sandomierskie lochy owiane są legendami. Najsłynniejsza legenda mówi o Halinie Krępiance, która została zasypana wraz z Tatarami w tajemnych korytarzach…

- Spacer po dziedzińcu zamkowym wraz z przejściem przez słynne Ucho Igielne. Sandomierski zamek został zbudowany w XIV w. z fundacji Kazimierza Wielkiego na miejscu wcześniejszego grodu, przebudowywany II wieki później  na rezydencję renesansową. Obecnie mieści się w nim Muzeum Okręgowe, a z  dziedzińca zamkowego rozciąga się wspaniały widok na katedrę i Wisłę. Furta Dominikańska zwana również Uchem Igielnym jest ostatnią istniejącą furtą w muchach obronnych miasta. To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Sandomierza. Pamiątkowe zdjęcia robią tu zakochani. Jest opowieść, mówiąca o tym, że czasami Ucho Igielne lubi zamknąć się, szczególnie wtedy, gdy przechodzi przez nie osoba mająca wiele na sumieniu. Ucho Igielne – ze względu na kształt furty przypominające ucho igły – zwężone na dole i rozszerzające się ku górze, natomiast nazwa z członem „dominikańska” odnosi się do faktu, iż dawniej było to miejsce ułatwiające komunikację pomiędzy braćmi z dwóch klasztorów dominikańskich – tego wewnątrz murów obronnych i tego poza nimi.

- Obiad .

- Przejazd do winnicy. Zwiedzanie winnicy połączone z degustacją 3 rodzajów wina. Choć region sandomierski trudno nazwać polską Toskanią, to tradycje winiarskie sięgają na tym terenie XIII w., kiedy to dominikanie zaczęli uprawiać winorośl. Okolice Sandomierza już w średniowieczu były znane z rozległych sadów i winnic. Chętnie jeździli tu nasi monarchowie i pomieszkiwali na sandomierskim zamku „dla zdrowego powietrza, a obfitości fruktów i wina”. Bardzo długo sandomierskie winnice uchodziły za najlepsze w kraju. Wielu autorów podkreślało wysoką jakość tutejszych win np. Marcin z Urzędowa stawiał je na równi z trunkami morawskimi, a Jakub Haur porównywał je do win węgierskich... Podczas pobytu w winnicy zapoznamy się z dziejami winiarstwa na sandomierszczyźnie, jak funkcjonuje winnica, z jakich odmian produkowane jest wino. Istnieje również możliwość szkolenia z  pielęgnacji winnych krzewów.

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Uroczysta kolacja bankietowa z DJ. Nocleg.




3 dzień

- Śniadanie.

- Przejazd do Krzemionek Opatowskich. Zwiedzanie z przewodnikiem Kopalni Krzemienia Pasiastego. Wiecie, że kamień może rozweselać? Jest pewna odmiana kamienia – krzemień pasiasty, który dzięki swoim szczególnym właściwościom (dodaje energii, usuwa zmęczenie, zwiększa pewność siebie, zapewnia spokojny sen) jest uważany za „kamień optymizmu”. Czy to zatem z powodu magicznego działania krzemienia pasiastego, czy też z tytułu rzadkości występowania i walorów użytkowych, jakie pełnił w pradawnych czasach, warto odwiedzić jego rodzime strony tym bardziej, że czeka nie lada atrakcja – zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki”. Obecna trasa podziemna liczy ok. 1,5 km długości i prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat! Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest stosunkowo najlepiej poznanym zabytkiem pradziejowej sztuki górniczej w Europie i jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.

- Przejazd do Ćmielowa. Zwiedzanie z przewodnikiem Żywego Muzeum Porcelany. Specjalne zwiedzanie pakietowe: Żywe Muzeum Porcelany, Wystawa Stałej Porcelany, Galeria van Rij (wystawy czasowe), Galeria Ikon i obrazów na porcelanie. Jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie zobaczymy na żywo powstaje ręcznie wykonywana porcelana. W Żywym Muzeum Porcelany będziecie mieli możliwość zapoznać się z procesem produkcji porcelany od projektu po gotowy wyrób, obejrzeć film w 22 m, starym, oryginalnym piecu, obejrzeć współczesną kolekcję ćmielowskiej porcelany figuralne oraz zobaczyć wiele innych atrakcji...Poczuć i zrozumieć jak powstają porcelanowe dzieła sztuki! Fabryka Porcelany AS Ćmielów zatrzymała w czasie ponadczasowe wartości i osiągnięcia pokoleń pracujących w porcelanie. Odtworzyła najlepsze wzory, tradycje i wartości, ponieważ porcelana to więcej niż szlachetny wyrób.

- Obiad.

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Możliwość nielimitowanego korzystania  z sauny, siłowni, wi-fi. Kolacja z mięsem grillowanym na kamieniach wulkanicznych połączona z degustacją miodów pitnych. Goście  poznają  zarys  historyczny  miodu  pitnego  –  najstarszego napoju alkoholowego oraz trunku polskiej arystokracji.  Degustację  prowadzą  znawcy  miodów  ubrani  w  stroje  wzorowane  na  oryginalnych XVII w. ubiorach, częstując Gości miodem w kamionkowych czarkach.  Degustacja  prowadzona  jest  w  odpowiedniej  kolejności i  począwszy  od  Trójniaka,  poprzez Dwójniaka zakończywszy na Półtoraku.  Miody serwowane są na zimno i gorąco. Uczestnicy sami dobierają zioła i przyprawy uwalniając tym samym nowe smaki „przedniego trunku”.  

- Nocleg.




4 dzień

- Śniadanie. Wykwaterowanie.

- Przejazd do Kazimierza Dolnego. Zwiedzanie z przewodnikiem Starówki oraz Zamku. Kazimierz Dolny przez wielu uznawany jest za najpiękniejsze miasto w Polsce. Czerwone dachówki, białe kamieniczki, mnóstwo przepięknych zabytków. Miasto urzeka nie tylko wspaniałą architekturą, ale także krążącymi po tutejszych brukowanych uliczkach historiami. Starówka w Kazimierzu Dolnym jest bardzo malownicza i słynie ze swojego uroku. Rynek jest otwarty, stąd też roztacza się widok na zamek. Został on zbudowany w połowie XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Powyżej góruje wieża strażnicza, nazywana popularnie „basztą”, która sytuowana jest w jednym z najlepszych punktów widokowych miasteczka. Mury zamku, sięgające wysokości 7 m otaczają obszerny - nieregularny, dostosowany do konfiguracji wzgórza - dziedziniec o wymiarach 56x22 m, od południa zamknięty parterowym budynkiem mieszkalnym tzw. Domem Wielkim. Zamek został zniszczony w okresie najazdu szwedzkiego w XVII w. i w następnych stuleciach. Dziś stanowi trwałą ruinę, częściowo zaadaptowaną, udostępnianą turystom i miłośnikom sztuki.

- Około godzinny rejs statkiem po Wiśle. Wypływamy z portu w Kazimierzu i płyniemy w górę Wisły mijając stare kamieniołomy, Męćmierz (dawna osada flisacka) i dopływamy  do „Krowiej wyspy” (rezerwat przyrody z lęgowiskami dzikiego ptactwa), przy której zawracamy z powrotem do Kazimierza.

- Obiad .

- Wyjazd w drogę powrotną.

- Przyjazd do miejsca zbiórki w godzinach wieczornych.




Cena 888 zł zawiera:

- transport komfortowym autokarem z klimatyzacją i wc,
- opłaty parkingowe,
- 3 x noclegi w 1,2,3 os. pokojach z łazienkami w hotelu 3*,
- wyżywienie (3x śniadanie, 4x obiady, 1x kolacja, 1x kolacja bankietowa z DJ, 1x kolacja grillowa z degustacją     miodów pitnych),
- bilety wstępu na wszystkie atrakcje,
- usługi przewodników,
- opiekę pilota,
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.

Uwaga! Kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Pilot nie oprowadza po atrakcjach zawartych w programie.

Cena obowiązuje przy grupie min. 40 osób.





UWAGA! Każdy program modyfikujemy według życzeń klienta.

 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji