4, Wrocław - Adrspach - Karpacz - Praga  - 5 dni
CENA: od 845 zł

HARMONOGRAM PROGRAMU


1 dzień:

 
- Wyjazd z miejsca zbiórki w godzinach porannych.

- Przejazd do Wrocławia. Zwiedzanie ZOO wraz z Afrykanarium. Wrocławskie Zoo to najstarszy ogród zoologicznym w Polsce (1865 r.). Jego powierzchnia to 33 h, a na tym terenie przebywa przeszło 10500 zwierząt.  To atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Odnaleźć tu można niemal wszystkie zwierzęta świata, zarówno te popularne jak i zagrożone wyginięciem. Świetny jest wybieg dla pawianów, egzotycznych wrażeń przysporzą nam terraria, a także wybiegi z drapieżnikami. Uwagę przykuwa też zabytkowa twierdza niedźwiedzi – najstarszy budynek w zoo. Przez szybę możemy także spojrzeć „oko w oko” tygrysom oraz słoniom. Wreszcie to tutaj był kręcony niegdyś popularny program „Z kamerą wśród zwierząt”. Integralną część zoo stanowi nowo powstałe Afrykanarium. Prezentuje ono zwierzęta z Czarnego Kontynentu, m.in.: krokodyle, pingwiny, hipopotamy, rekiny, płaszczki, które przepływają bezpośrednio nad naszymi głowami.  Zwiedzanie z przewodnikiem.
- Przejazd do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.2 dzień

- Śniadanie.

- Przejazd na teren Czech. Zwiedzanie z przewodnikiem Adrspachu – Skalnego Miasta. Przepiękne, unikalne Skalne Miasto. Formy skalne zbudowane z piaskowca płytowego malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez naturę. 100 metrowe skalne ściany sprawiają często monumentalne wrażenie. Przez bardzo długi czas wiedza o Skalnym Mieście była bardzo ograniczona. Dopiero w 1824r. wielki pożar odsłonił skały i sprawił że dostęp do nich stał się łatwiejszy. Bardzo szybko powstały pierwsze trasy turystyczne, a turyści zaczęli licznie odwiedzać Adrspach. Widoki tutaj są nieziemskie, dlatego tez nikogo nie dziwi fakt, że kręcono tutaj m.in. „Opowieści z Narnii”. Część nazw skał ma swoje korzenie w pierwszych wyprawach w te rejony, a część została nadana współcześnie i przeważnie nawiązuje do ich kształtu. Ponadto podczas wędrówki natkniemy się na skalny wodospad, piękne szmaragdowe jezioro starej piaskarni otoczone różnobarwną roślinnością oraz górne jeziorko gdzie ciekawą atrakcją jest przepływ wieloosobowymi tratwami. Zalety Adrspach potrafią zachwycić nawet wybrednych koneserów turystyki górskiej. Właściwie o każdej porze roku Skalne Miasto zachwyca: jesienią barwnymi kolorami, zimą kontrastem białych czap na szczytach skał, a wiosną, świeżością i pięknem zieleni.
- Powrót do miejsca zakwaterowania. Czas wolny.
- Ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nocleg.3 dzień

- Śniadanie.

- Przejazd do Karpacza. Przejazd wyciągiem na Kopę z przejściem na Śnieżkę. Najwyższy szczyt Sudetów (1602 m n.p.m.). Charakterystyczny piramida pokryta rumowiskiem skalnym - gołoborze, będącym efektem wietrzenia mrozowego. Wystająca 200 metrów ponad Równię, Śnieżka jest miejscem, z którego można podziwiać wspaniałe panoramy. Widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km. Góra ta jest miejscem pielgrzymek turystów nie tylko z Polski. Tłumnie odwiedzana w lecie, w okresie zimowym często staje się pustelnią, kiedy to z uwagi na warunki atmosferyczne jest szczytem nie do zdobycia jak wydaje się większości turystom. Będąc już na szczycie zobaczymy kaplicę św. Wawrzyńca (patrona przewodników) oraz obserwatorium wysokogórskie (kompleks trzech brył w kształcie dysków). Ponadto Śnieżka jest miejscem, gdzie można obserwować rzadko gdzie indziej spotykane zjawiska meteorologiczne jak ognie św. Elma, widmo Brockenu, czy Glorię.

- Zwiedzanie Świątyni Wang. Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII/XIII w. w miejscowości Vang (Norwegia). Zły stan techniczny oraz niewielki rozmiar budynku sprawiły, że postanowiono go sprzedać. Kościół rozebrano i przetransportowano do Berlina. Jednak na prośbę hrabiny Fryderyki z Bukowca darowano go ówczesnemu Karpaczowi. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Swoją architekturą łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. W trakcie odbudowy kościół został nieco zmieniony. Dobudowano do niego kamienną wieżę, która ma chronić go przed porywistymi wiatrami wiejącymi od strony Karkonoszy. Wewnątrz zachowały się nieliczne oryginalne elementy drewniane wykonane z sosny skandynawskiej: 4 słupy narożne, 4 kolumny wewnętrzne, 2 kolumny w wejściu do chóru oraz portale. Są one bogato zdobione motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz pismem runicznym. Cennym elementem wyposażenia jest okazały XIX w. krucyfiks wyrzeźbiony w jednym pniu dębowym, z lipową figurą Chrystusa. Po obu stronach ołtarza stoją na postumentach dwa kandelabry przedstawiające łabędzia, jako symbol wierności i serce, jako symbol miłości. Świece na tych świecznikach są zapalane tylko podczas ślubów, a sama Świątynia Wang znana jest szeroko jako kościół szczęśliwych małżeństw.
- Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
4 dzień

- Śniadanie.

- Wyjazd do Pragi. Zwiedzanie z przewodnikiem Hradczan. Powstała w XIV w. „królewska” dzielnica na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy w Pradze. W jej skład wchodzi kompleks zamku królewskiego, Bazylika św. Jerzego, słynna Złota Uliczka, ogrody królewskie z Belwederem oraz, budowana przez sześć stuleci, katedra św. Wita. Jej elementami są także: całe byłe miasto Hradczany włącznie z obszarem zajmowanym przez Loretę oraz dzielnicę Nowy Świat. Hradczany są od wieków centrum czeskiego dowodzenia. Siedziba czeskich królów, a od upadku komunizmu – prezydenta. Zamek i katedra górują nad miastem. W ciągu dnia zatłoczone przez turystów, w nocy – wymarzone miejsce na romantyczny spacer. Będąc na Hradczanach warto wziąć udział w uroczystej zmianie warty odbywającej się codziennie punktualnie o godz.12. Wtedy to dwa regimenty przekazują sobie nawzajem sztandar Prezydenta Republiki Czeskiej w takt muzyki. W trakcie całodziennego pobytu zobaczymy m.in.: Zamek, Starówkę, Most Karola, katedrę św. Wita.

- Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja.

- Dyskoteka. Nocleg.5 dzień

- Śniadanie

- Przejazd do Wrocławia. Zwiedzanie Panoramy Racławickiej. Jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt XIX w. kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas. Obraz olejny „Bitwa pod Racławicami” namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem J. Styki i W. Kossaka przedstawia jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi. To nietuzinkowe dzieło obejrzało we Wrocławiu ok. 4 mln osób. Wystawiona w specjalnie wybudowanej  rotundzie do dziś wzbudza zachwyt odwiedzających. Była pierwszą z cyklu wielkich panoram polskich i jako jedyna zachowała się w całości do naszych czasów. Zwiedzanie rozpoczniemy od krętego przejścia ciemnym tunelem na platformę widokową. Podczas półgodzinnego seansu czytany jest przez lektora przebieg bitwy racławickiej w oparciu o historyczne źródła. Ponadto w gablotach na obrzeżach rotundy znajduje się ekspozycja „Barwa i broń wojsk walczących pod Racławicami 4 kwietnia 1794”. Prezentowanych jest na niej 107 figurek ukazujących żołnierzy polskich i rosyjskich w mundurach z epoki. Zwiedzanie z przewodnikiem.

- Spacer z przewodnikiem po Starówce. Jedno z najładniejszych miejsc we Wrocławiu. Otoczona z czterech stron kamienicami tworzy niesamowity klimat spokoju i harmonii. Wśród wielu ogródków każdy znajdzie dla siebie miejsce by w spokoju i w odpowiednim towarzystwie miło spędzić czas. Uliczni grajkowie, sprzedawcy rękodzieła artystycznego, turyści - można tam spotkać każdego. Jak w większości polskich miast, jedną z najcenniejszych budowli na Starym Mieście jest Ratusz. We Wrocławiu jest on doskonałym przykładem gotycko-renesansowej architektury mieszczańskiej. W jego południowej fasadzie zlokalizowana jest Piwnica Świdnicka, gdzie zakosztować można miodów pitnych. W zachodniej części mieści się zbudowana ze szklanych płyt fontanna - jeden z symboli miasta. W granicach Starówki znajduje się również żydowska dzielnica z piękną synagogą pod Białym Bocianem oraz licznymi koszernymi restauracjami. Zwiedzając Stare Miasto warto również przyjrzeć się kamieniczkom, a także zajrzeć na Plac Solny – średniowieczny plac targowy z klasycystycznym gmachem Starej Giełdy. Rynek Główny we Wrocławiu przez cały rok zapewnia liczne atrakcje kulturalne i rozrywkowe. Dlatego jest miejscem, którego żaden turysta nie powinien ominąć będąc w stolicy Dolnego Śląska.

- Czas wolny.

- Wyjazd w drogę powrotną.

- Powrót do miejsca zbiórki.
Cena od 845 zł  zawiera:   

- transport komfortowym autokarem wyposażonym  DVD, klimatyzację,
- opłaty parkingowe,
- bilety wstępu na wszystkie atrakcje,
- usługi przewodników,
- usługi pilota,
- 4 noclegi w pokojach z łazienkami,
- wyżywienie (4 x śniadania, 3 x obiadokolacje, 1 x ognisko z kiełbaskami),
- ubezpieczenie NNW,
- podatek VAT.


Minimalna liczba uczestników 45 osób pełnopłatnych + 4 wychowawców (gratis).
 
Uwaga!
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.  Pilot nie oprowadza po atrakcjach zawartych w programie. 

 

UWAGA! Każdy program modyfikujemy według życzeń klienta.Zapisy oraz informacje:
Biuro Podróży Essentia, ul. Kilińskiego 44, Ostrołęka.
Tel. 575-509-809


 

 
ZAPISZ SIĘ!

Formularz rezerwacji